Manat to czwarty lodołamacz wybudowany przez szczecińską stocznię Gryfia, który dołączył w Gdańsku do floty Wód Polskich. Nowoczesna jednostka ułatwi akcje lodołamania na Dolnej Wiśle. Ostatnia zima dowiodła, że taki sprzęt wciąż jest potrzebny.
Fot. Wody Polskie
Wody Polskie zamówiły łącznie osiem lodołamaczy do ochrony przed powodziami zatorowymi, dla Gdańska, Szczecina oraz Włocławka. Aktualnie całą flota liczy 25 jednostek, a docelowo ma być ich 30. Minionej zimy 23 takie statki walczyły z zatorami na Wiśle i Odrze.
Manat jest lodołamaczem liniowym IV generacji, ostatnią z czterech jednostek, które zasiliły flotę Wód Polskich w Gdańsku. Wcześniej do portu przy Węźle Wodnym przypłynęły lodołamacze liniowe Nerpa i Narwal oraz czołowy Puma. Dwa z nich wzięły udział w zimowej akcji lodołamania w sezonie 2020/2021.
Statki są dostosowane do warunków hydrologicznych panujących na Dolnej Wiśle. Wykonano je z wysokiej jakości stali i aluminium, wyposażono w nowoczesne urządzenia do sondowania dna koryta rzecznego. Innowacyjny układ napędowy ogranicza zużycie paliwa, natomiast izolacja cieplna, oświetlenie LED i panele fotowoltaiczne ograniczają energochłonność. Lodołamacze mogą także służyć jako holowniki i do działań przeciwpożarowych. Mogą też zwalczać rozlewy ropopochodne po zainstalowaniu bębna z zaporą.
Fot. Wody Polskie
Pierwsze lodołamacze na wiślanych wodach pojawiły się w 1881 r. Cztery nowe jednostki dołączyły do pięciu lodołamaczy gdańskich, zwodowanych jeszcze w latach 80 XX w. – czołowego Tygrysa i liniowych Żbika, Rekina, Foki i Orki. Łącznie Dolną Wisłę będzie zabezpieczać dziewięć lodołamaczy – dwa czołowe i siedem liniowych.
Główne parametry zbudowanego lodołamacza liniowego Manat:
- długość całkowita – 28,07 m
- szerokość całkowita – 7,07 m
- wysokość boczna – 2,4 m
- zanurzenie maksymalne – 1,7 m
- wysokość nierozbieralna przy zanurzeniu maksymalnym – 3,7 m
- silnik główny spalinowy o mocy 597 KW (800 KM)
- śruba napędowa stała
- wyporność przy zanurzeniu projektowym – 132 tony
Koszt budowy Manata wyniósł około 18 mln zł. Budowa lodołamacza czołowego oraz trzech lodołamaczy liniowych była realizowana w ramach projektu „Budowa lodołamaczy dla RZGW Gdańsk”, dofinansowanego w 85% z Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.
Przeczytaj także: Nowe lodołamacze zasiliły flotę Wód Polskich
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.