• „Zazieleniony” gaz ma być paliwem przejściowym w czasie transformacji energetycznej
  • 42% zapotrzebowania na energię cieplną pokrywa ciepło systemowe
  • Korzysta z niego ponad 15 mln mieszkańców

Paliwo przejściowe

W procesie transformacji sektora ciepłownictwa w kierunku neutralności klimatycznej gaz, zwłaszcza jeśli zostanie „zazieleniony”, może mieć kapitalne znaczenie jako przejściowa podstawa miksu energetycznego. Liczę, że porozumienie przełoży się na nowe pomysły na wykorzystanie gazu przez energetykę, szczególnie ciepłownictwo – komentuje Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Potrzeba modernizacji

W Polsce ciepło systemowe pokrywa 42% krajowego zapotrzebowania na energię cieplną, korzysta z niego 15 mln osób. Wiele ciepłowni wciąż jednak nie rozpoczęło działań modernizacyjnych, aby sprostać wymaganiom stawianym przez Unię Europejską. Dzięki współpracy z NFOŚiGW uda nam się nie tylko zadbać o czyste powietrze, ale także o bezpieczeństwo energetyczne Polaków – mówi Robert Więckowski, prezes PSG.


Obszary współpracy

W ramach współpracy strony zamierzają wspierać takie działania, jak aktywizacja nieczynnych przyłączy gazowych, zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw oraz sektora ciepłowniczego na środowisko w celu m.in. poprawy jakości powietrza, rozwój biogazowni i biometanowni oraz sieci biogazu. Sygnatariusze porozumienia planują też promocję jednoczesnego wytwarzaniu energii cieplnej i elektrycznej (kogeneracji opartej o źródła gazowe) czy zamiany paliw wysokoemisyjnych na niskoemisyjne w źródłach przemysłowych i zawodowych ciepłowniczych. Przewidziano też wspieranie termomodernizacji łączonej z wymianą źródeł ciepła w gospodarstwach domowych, rozwoju niskoemisyjnego transportu (także infrastruktury tankowania CNG i LNG) oraz klastrów i spółdzielni energetycznych.

Strony planują też pogłębianie świadomości społecznej na temat ochrony środowiska, efektywności energetycznej i paliw alternatywnych, a także wymianę wiedzy, zbiorów danych oraz współpracę doradczą. Będzie to np. współpraca i dzielenie się doświadczeniami doradców PSG ds. rozwoju rynku i doradców energetycznych NFOŚiGW. PSG liczy na wsparcie transformacji energetycznej energetyki zawodowej.

Wymiana wiedzy i danych

Wspólne prace mają dotyczyć udostępniania danych do analiz dotyczących wykorzystania w transporcie i infrastrukturze paliw alternatywnych, opracowania jednolitych wskaźników emisji zanieczyszczeń do powietrza dla pojazdów zasilanych LNG i CNG czy organizacji warsztatów dla pracowników PSG i NFOŚiGW na temat rozwoju sieci gazowniczej, możliwości przyłączeniowych, w tym w zakresie odbioru biometanu. Ma dojść też do spotkań z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego w celu promowania możliwości gazyfikacji i wskazania dostępnych instrumentów wsparcia. Przewidziano też szkolenia pracowników PSG w zakresie programów i możliwości wykorzystywania gazu jako paliwa niskoemisyjnego realizowanych przez NFOŚiGW.

Podejmowane będą też kampanie na rzecz większej świadomości ekologicznej, organizowane warsztaty online dotyczące przyłączenia do sieci gazowej i wzajemne promowanie prowadzonych działań.

Przeczytaj także: Gazociąg do Ciepłowni Kawęczyn w 70% zostanie wykonany bezwykopowo