• Gazociąg w 70% zostanie wykonany przy użyciu technologii bezwykopowych
  • Jego długość wyniesie 2 km
  • W zakładzie powstanie kotłownia gazowo-olejowa o mocy cieplnej 220 MWt

2-kilometrowe połączenie

Gazociąg połączy stację Gaz-Systemu przy ul. Andersena w Ząbkach z ciepłownią w warszawskim Rembertowie. Inwestycja wiąże się z zaplanowaną w zakładzie budową kotłowni gazowo-olejowej o mocy cieplnej 220 MWt, która ograniczy ilość zużywanego węgla. W ramach kolejnych projektów powstanie jeszcze jedna kotłownia gazowa. Rurociąg dostarczający paliwo będzie miał długość 2 km i średnicę DN300. Prace budowlane zostaną przeprowadzone w latach 2021–2022.


Metody bezwykopowe

W styczniu rozpoczęto przygotowania terenu pod gazociąg. W 70% przebiegu będzie wykonany metodami bezwykopowymi, m.in. wzdłuż budynków mieszkalnych przy ul. Powstańców w Ząbkach. Takie rozwiązanie pozwoli do minimum ograniczyć konieczność wycinania drzew i krzewów. Drzewa usunięto tylko na tzw. placach przewiertowych niezbędnych do wykonania prac bezwykopowych.

Nowe nasadzenia

W wyniku uzgodnień z Nadleśnictwem Drewnica zostaną nasadzone nowe drzewa, nie będzie ich tylko w strefie kontrolowanej wzdłuż gazociągu. Dodatkowo w Ząbkach zostaną nasadzone drzewa wzdłuż ulic. Prace budowlane zrealizuje spółka Romgos, która wygrała przetarg.

Ograniczenie zużycia węgla

Jednostka wytwórcza z 1983 r. o mocy cieplnej 465 MWt, dotychczas zasilana węglem, będzie wykorzystywać do produkcji gaz ziemny i lekki olej opałowy. Przyczyni się to do znacznego ograniczenia emisji, a tym samym poprawy jakości powietrza. Również moc cieplna zakładu wzrośnie, co pozwoli lepiej zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło mieszkańców aglomeracji warszawskiej. Poprowadzenie gazociągu przyłączeniowego jest niezbędne do osiągnięcia tego celu – powiedział Jarosław Maślany, wiceprezes ds. operacyjnych w PGNIG Termika.

Przejście na paliwa niskoemisyjne

PGNiG Termika produkuje ciepło i energię elektryczną dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej. Spółka reorganizuje produkcję w pięciu zakładach w celu ograniczenia udziału udział paliwa węglowego na rzecz mniej emisyjnych źródeł energii. Do 2030 r. dojdzie do spadku zużycia tego surowca z 95 do 30%. Służące temu inwestycje to m.in. budowa bloku gazowo-parowego w EC Żerań i podobnego w EC Siekierki, do którego również będzie poprowadzony gazociąg. Modernizację przechodzą także ciepłownie szczytowe firmy – węgiel zostanie w nich w całości zastąpiony gazem ziemnym i lekkim olejem opałowym.

Przeczytaj także: Pola drąży już mikrotunel dla Baltic Pipe