Port we Fromborku został przeznaczony do przebudowy z powodu złego stanu konstrukcji hydrotechnicznych. Konieczne jest także powiększenie basenu portowego – wpłynie to na zwiększenie liczby miejsc postojowych, co z kolei poprawi bezpieczeństwo ruchu jednostek.

Fromborski port morski powstał w 1953 r. Stanowi bazę dla floty rybackiej, jest też nabrzeżem dla jachtów oraz przystankiem dla statków żeglugi pasażerskiej, kursujących po Zalewie Wiślanym. Posiada dwa falochrony (wschodni o długości 61 m i zachodni o długości 91 m. Mogą tu przypływać statki o zanurzeniu do 1,5 m i jachty do 1,7 m. Port stanowi morskie przejście graniczne – można się tędy przeprawić do portów w Bałtyjsku oraz Kaliningradzie.

To niejedyna inwestycja realizowana przez gdyński urząd morski w rejonie Zalewu Wiślanego. Niedawno wybudowany został 4-kilometrowy wał przeciwpowodziowy w Krynicy Morskiej, wraz z ciągiem spacerowym (35 mln zł). Obecnie trwa tam przebudowa przystani pasażerskiej (8 mln zł); prace obejmą też pirs oraz nabrzeże (zostaną wydłużone), a także skarpę, która będzie zabezpieczona.

Przebudowa czeka także port rybacki w Nowej Pasłęce – ma to umożliwić bezpieczne cumowanie jednostek w basenach o głębokości od 2 m do 2,5 m w zależności od nabrzeża, a także ochronić port przed nadmiernym falowaniem wewnątrz akwenu.

Inwestycje te realizowane są w ramach środków inwestycyjnych urzędu – Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020 oraz Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Gdyński urząd morski wciąż bez pogłębiarki – unieważniono przetarg