Wiele procesów przemysłowych w czasie produkcji potrzebuje sztucznie wytworzonego azotu. Przemysł chemiczny wciąż szuka rozwiązań, które pozwolą ograniczyć koszty związane z pozyskiwaniem tego pierwiastka. Jedną ze sprawdzonych metod jest wykorzystanie generatorów azotu. Jeżeli jesteście zainteresowani takim rozwiązaniem na terenie waszego przedsiębiorstwa, to zachęcam do zapoznania się z artykułem.
Fot. unsplash.com
Generator azotu w zakładach pracy
Zakłady przemysłowe mogą zakupić azot do produkcji w dwóch postaciach, ciekłej oraz gazowej. Jednak takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad, a podstawową jest problem z transportem oraz słabą wydajnością tego procesu. Nie bez znaczenia są również wysokie koszty. Oprócz problemów z magazynowaniem wymagane są zaawansowane środki bezpieczeństwa do jego obsługi na terenie zakładu, co generuje kolejne koszty. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest wytwarzanie azotu w zakładzie. Do tego niezbędne są odpowiednie generatory azotu.
Generatory azotu
Wspomniane wcześniej problemy z transportem i składowaniem azotu sprawiają, że najlepszym rozwiązaniem są generatory azotu. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że możemy wyprodukować azot zawsze wtedy kiedy jest potrzebny. I w takiej ilości jak potrzebujemy. Wytwornica azotu gwarantuje nam odpowiednią czystość azotu. Generator do produkcji azotu składa się z trzech podstawowych podzespołów.
Sprężarki olejowej lub bezolejowej. Miejsca do uzdatniania powietrza oraz sekcji membranowej, gdzie rozdziela się tlen i azot.
Wytwarzanie azotu – rodzaje generatorów
Na rynku mamy dwa podstawowe typy generatorów. Są to wytwornice azotu membranowe, oraz generatory PSA. Ten pierwszy oddziela azot dzięki swojej fizycznej budowie. Specjalne włókna pozwalają na oddzielenie azotu od tlenu. Rozwiązanie to cechuje się wysokim współczynnikiem odzyskanego azotu ze sprężonego powietrza. Plusem jest brak konieczności podgrzewania powietrza.
Generatory PSA są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie i wykorzystują molekularne sito węglowe do zatrzymania azotu, prze które wdmuchiwane jest sprężone powietrze. Do prawidłowego przebiegu procesu jest niezbędne osuszenie powietrza, które osiąga się przy minus 40 stopniach. W przeciwieństwie do wytwarzania azotu metodą membranową, to rozwiązanie jest droższe i generuje więcej dodatkowych kosztów. Zaletą tej metody jest uzyskiwanie azotu o wysokiej czystości.
Jak widać każdy problem z ograniczonym dostępem do azotu skutecznie rozwiążą zamontowane w przedsiębiorstwach generatory azotu.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.