Bardzo często firmy, które kilka lat temu przy pomocy doświadczonych inżynierów tworzyły projekt hali stalowej, nie planowały zmiany profilu działalności albo nie przewidywały, że w krótkim czasie będą potrzebowały na przykład kolejnych linii produkcyjnych. W związku z tym, kiedy okazuje się, że jednak potrzebują modernizacji lub rozbudowy obiektu, stawiają sobie pytanie, czy to w ogóle jest możliwe. Odpowiedź brzmi: oczywiście. Trzeba tylko pamiętać o kilku kwestiach.

W jaki sposób zmienia się wymiary hali stalowej?

Hale produkcyjno-magazynowe da się rozbudować zarówno wzdłuż, jak i wszerz. Jeżeli na przykład konieczne będzie wydłużenie linii technologicznej ze względu na zmianę sposobu produkcji, należy zwiększyć długość hali poprzez dostawienie kilku ram stalowych, które zazwyczaj opiera się na słupach żelbetowych. W przypadku poszerzenia obiektu na przykład o dodatkową przestrzeń do składowania produktów przeważnie dobudowuje się kolejną nawę, tworząc tym samym miejsce do magazynowania lub strefę biurową.

Trzeba jednocześnie pamiętać, że obiekty magazynowe, w tym hale wysokiego składowania, produkcyjne albo łączące obie te cechy po rozbudowie muszą mieć zwiększoną strefę pożarową. Strefa pożarowa jest zależna od wartości obciążenia ogniowego w hali, a na tę wartość wpływa bezpośrednio liczba i rodzaj składowanych materiałów. Jeżeli w obiekcie przechowuje się materiały łatwopalne, po zwiększeniu jego gabarytów należy albo zwiększyć strefę pożarową, albo – jeśli to nie będzie możliwe – zaplanować ścianę oddzielenia przeciwpożarowego o odpowiedniej odporności ogniowej.

Szukasz wykonawcy, który podejmie się rozbudowy hali stalowej? Sprawdź ofertę doświadczonej firmy: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-produkcyjno-magazynowe/

Rozbudowa hali stalowej a działanie firmy

Największym wyzwaniem w trakcie przeprowadzania prac związanych z rozbudową w istniejących już obiektach jest konieczność działania ekip budowlanych przy jednoczesnym niezmiennym funkcjonowaniu firmy – właściciela i użytkownika hali. Trudno sobie obecnie wyobrazić przedsiębiorstwo, które na kilka tygodni lub miesięcy może zatrzymać produkcję. A tyle mniej więcej trwa rozbudowa. W związku z tym trzeba działać na żywym organizmie przy zachowaniu zasad BHP.

Podstawą w tym przypadku jest bezpieczeństwo ludzi i maszyn. Wobec tego wydziela się strefy niebezpieczne, stosuje się dodatkowe zabezpieczenia oddzielające pracowników od ekip budowlanych, a także zmienia się stanowiska pracy po porozumieniu z inwestorem. Istotne jest również odpowiednie zorganizowanie placu budowy, aby wszystko, co się na nim dzieje, nie wpływało albo wyłącznie w minimalnym stopniu wpływało na działanie firmy.