53 mln zł wart jest projekt teleinformatyczny, który wdraża Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w celu zmniejszenia ryzyka przeciwpowodziowego. W jego ramach zmodernizowane i rozbudowane zostaną centra operacyjne we Wrocławiu i Krakowa, a w Gliwicach i Rzeszowie stworzone będą lub wsparte ośrodki monitoringu dla lokalnych jednostek. Efektem będzie wzmocnienie ochrony przed powodzią mieszkańców dorzeczy Odry i Wisły oraz usprawnienie odrzańskiej żeglugi śródlądowej.
Fot. your123 / Adobe Stock
Realizacja działań umożliwi otrzymywanie informacji w czasie rzeczywistym z ponad 100 obiektów hydrotechnicznych i mostowych, zbiorników retencyjnych i polderów. Dane pobierane będą z czujników pomiarów hydrologicznych. Dotyczyć będą prognoz meteorologicznych, stanu rzek i ich głębokości czy przepływów. Umożliwi to koordynację akcji w razie zagrożenia powodziowego. Oprócz zbierania danych z prognoz system pozwoli tworzyć symulacje, co przyczyni się do szybszego reagowania, wydawania ostrzeżeń i podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych.
Integracja budowanego systemu informatycznego z funkcjonującą obecnie aplikacją pod nazwą Informator Nawigacyjny rzeki Odry pozwoli dodatkowo usprawnić i zoptymalizować proces informowania na temat aktualnych warunków nawigacyjnych na drogach wodnych. Zostaną udostępnione parametry istotne dla żeglugi, takie jak pomiar stanu wody z wodowskazów przy budowlach hydrotechnicznych czy pomiar głębokości tranzytowych. Automatyczne pozyskiwanie i przetwarzanie danych pomiarowych z obiektów hydrotechnicznych ma zostać ujednolicone z istniejącym oprogramowaniem Wód Polskich – podał inwestor.
Centra operacyjne mają stać się narzędziem do optymalnego przeprowadzania fal wezbraniowych oraz powodziowych na obiektach hydrotechnicznych położonych w dorzeczu Odry i Wisły na terenie południowej Polski. Będą zarządzać zlewniami Odry i Wisły.
Modernizacja centrów we Wrocławiu obejmie stworzenie i wsparcie ośrodków monitoringu dla jednostek w Gliwicach i Rzeszowie (funkcjonują one w ramach systemów w stolicy Dolnego Śląska oraz w Krakowie). Docelowo wrocławskim systemem centrum operacyjnego objętych będzie 100 obiektów hydrotechnicznych i 64 obiektów mostowych, natomiast krakowskim – 30 obiektów hydrotechnicznych.
Wdrożenie podsystemu informatycznego skutkować będzie również wymianą danych z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego czy administratorami zbiorników energetycznych.
Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły do marca 2023 r.
Przeczytaj także: Odrzańska Droga Wodna: zaczęła się modernizacja trzech jazów
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.