Rozpoczęła się modernizacja trzech jazów na Odrzańskiej Drodze Wodnej – Dobrzeń, Groszowice oraz Krępa. Celem jest poprawa żeglowności na Odrze, a przy tym także podniesienie poziomu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.
Fot. Wody Polskie
- Prace pochłoną 154 mln zł
- Polska musi modernizować drogi wodne
- Zobowiązuje nas do tego Konwencja AGN
Odrzańska Droga Wodna zaczyna się w Gliwicach, a kończy w Szczecinie, gdzie Odra uchodzi do Morza Bałtyckiego. Na żeglugę pozwala stabilny poziom piętrzenia wody, do czego służą właśnie jazy. Przeznaczone do modernizacji trzy obiekty zbudowano w latach 70. XX w. Konieczność przeprowadzenia robót spowodowana jest regularnie pojawiającymi się problemami w eksploatacji – awaryjnością, usterkami, brakiem pewności co do bezpieczeństwa w czasie wezbrania czy zależnością od zjawisk lodowych.
Lata eksploatacji tych obiektów oraz zmienne warunki atmosferyczne, na które jazy są stale narażone, powodują częste awarie, wymuszają konieczność kosztownych napraw, nie dają satysfakcjonującej nas pewności co do niezawodności funkcjonowania, a co za tym idzie bezpieczeństwa – dla pracowników, obsługi jazu, załóg jednostek pływających, a także w czasie wezbrań. To właśnie wtedy bardzo istotna jest możliwość szybkiego, sprawnego i bezpiecznego położenia jazu, aby nie utrudniać spływu wód wysokich – mówi Mirosław Kurz, dyrektor oddziału Wód Polskich w Gliwicach.
Modernizacja jazów – co zostanie zrobione?
W przypadku każdego z trzech jazów zaplanowano m.in. wymianę zamknięć sektorowych na klapowe z napędem hydraulicznym, do tego np. przebudowę betonowych filarów, przyczółków i przęseł, a także kładek nad jazami, sterowni, tam rozdzielczych, ubezpieczeń poszurów czy brzegów. Poza tym w efekcie inwestycji praca jazów Krępa, Groszowice i Dobrzeń będzie monitorowana przez specjalne urządzenia; obiekty zostaną wyposażone w systemy automatycznego i zdalnego sterowania klapami.
Efektem ma być poprawa stopnia żeglowności na Odrze i – choć jazy nie pełnią bezpośrednio takiej funkcji – zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego (sprawnie działająca regulacja przepuszczania wód powodziowych przez zamknięcia jazów umożliwia zmniejszenie skutków powodzi).
Przeprowadzenie prac pochłonie łącznie 154 mln zł. Wszystko ma być gotowe w 2023 r.
Polska, przystępując do Konwencji AGN, przyjęła postanowienia Białej Księgi Transportu. To strategia Unii Europejskiej, zgodnie z którą do 2030 r. 30% drogowego transportu towarów na odległość większą niż 300 km należy przenieść np. na tory lub wodę. A do 2050 r. ma to być ponad 50%.
Przeczytaj także: Tor wodny Świnoujście-Szczecin został już pogłębiony
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.