Do Częstochowy i w jej okolice trafiły trzy przęsła krakowskiego mostu kolejowego. To kolejna inwestycja, w ramach której PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) wykorzystują elementy obiektów z kolejowych magistrali. Tylko z mostu nad Wisłą w stolicy Małopolski wykorzystano ponownie 12 przęseł, które wyjechały na place budów w całej w Polsce.
Stacja Częstochowa Gnaszyn. Fot. Stefan Morus / PKP PLK
Jedno przęsło zasili konstrukcję mostu kolejowego w obrębie stacji Częstochowa Gnaszyn. To trasa w kierunku m.in. Warszawy, Opola i Wrocławia, z której korzystają zarówno pociągi pasażerskie, jak i towarowe. Oprócz stalowego przęsła przewidziano tu wzmocnienie i wykonanie nowych przyczółków oraz wymianę toru. Prace potrwają do grudnia br. Równolegle prowadzone są roboty na trasie Blachownia–Częstochowa Gnaszyn. Wzmacniane jest podtorze, wykonawca pracuje przy nasypach i odwodnieniu.
Dwa kolejne przęsła z Krakowa trafią na most kolejowy, znajdujący się między stacjami Częstochowa Gnaszyn a Częstochowa Stradom. Montaż rozpocznie się w marcu 2022 r., a prace potrwają około pół roku.
Stacja Częstochowa Gnaszyn. Fot. Stefan Morus / PKP PLK
Elementy obiektów inżynieryjnych z magistrali kolejowych– nie tylko przęsła, ale i podkłady czy szyny – przechodzą przegląd i po ewentualnych pracach naprawczych i/lub konserwacyjnych wykorzystywane są na mniej uczęszczanych liniach. Dla przykładu, przęsła z Krakowa znalazły się m.in. w Wojkowicach na Śląsku, nad rzeką Wyderką w Janinowie na linii Herby Nowe–Kępno w woj. opolskim, nad Sanem w Zagórzu (Podkarpacie), a także w Krasnymstawie i Rykach na Lubelszczyźnie.
Przeczytaj także: Co się dzieje z rozebranymi mostami kolejowymi?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.