Otwarto odrestaurowane tarasy Czerwonego Ratusza w Szczecinie. To siedziba tamtejszego urzędu morskiego. Dwuetapowy remont trwa od marca 2019 r., a jego koszt wyniósł 5,4 mln zł. Zadanie zrealizowano ze środków budżetu państwa.
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
W pierwszym etapie, trwającym od marca do listopada 2019 r., wyremontowano posadzkę tarasu oraz schodów zejściowych z terenu parkingów od strony południowej i północnej budynku na poziom tarasu.
Od marca do października ub.r. i w tym samym okresie 2021 r. wykonywano prace przy balustradach, głównych schodach wejściowych na taras oraz elewacji ścian poniżej niego.
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Jednym z ciekawszych wyzwań było laserowe czyszczenie balustrad i elewacji oraz odtworzenie detali architektonicznych, w tym 17 fial murowanych o bogatej rzeźbie, które zwieńczają balustrady. Oprócz tego, zamontowano 10 podwójnych lamp z odlewu żeliwnego, wzorowanych na XIX-wiecznym oświetleniu.
W sumie podczas robót w posadzkę tarasu wbudowano około 87 ton granitu płomieniowanego, w okładziny schodów 11 ton bloków granitowych, a nakrywy balustrad (wzdłuż tarasu i głównych biegów schodowych) wykonano z 24 ton piaskowca czerwono-brunatnego ze złoża Tumlin.
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Wykonawcą prac była firma Architecture+Development.
Czerwony Ratusz w Szczecinie znajduje się przy pl. Batorego. Jego budowa rozpoczęła się w 1875 r. i zakończyła cztery lata później. Budynek został zniszczony (podpalony) podczas II wojny światowej i odbudowany w latach 1959–1963. Zaprojektował go – w stylu neogotyckim – Konrad Kruhl. Przez lata był siedzibą władz miejskich. Obecnie, oprócz Urzędu Morskiego w Szczecinie, swoje biura mają tu m.in. Urząd Żeglugi Śródlądowej, Izba Morska przy Sądzie Wojewódzkim oraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze.
Przeczytaj także: Szczecin: torowisko w ul. Szafera gotowe
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.