Opracowanie standardów klimatycznych dla istniejących i planowanych budynków użyteczności publicznej zleciła miejska jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna. Dokument ma być przystępną i przejrzystą instrukcją realizacji procesu inwestycyjnego dla projektantów, wykonawców i zarządców tego typu obiektów.

Pierwsze spotkanie ws. stworzenia go już się odbyło. Omówiono m.in. założenia koncepcyjne procesu inwestycyjnego, standardy energetyczne, architektoniczne oraz te dotyczące kształtowania optymalnego mikroklimatu wewnątrz i na zewnątrz budynków. Na tapecie był także problem gospodarowania wodami opadowymi w otoczeniu budynków i możliwości implementacji wokół nich zielono-niebieskiej infrastruktury.

Badacze z PK zwrócili uwagę na potrzebę wypracowania procedur recyklingu materiałów budowlanych, które pochodzą z remontowanych lub wyburzanych obiektów. Ich zdaniem, materiały tak pozyskiwane (np. okna czy gruz) mogą być wykorzystanie ponownie, przy okazji realizacji innej inwestycji budowlanej. To ewolucja w budownictwie, nie rewolucja – zaznacza dr inż. Agnieszka Flaga-Maryańczyk, prodziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki PK, podkreślając, że takie zmiany są konieczne.

Uczestnicy spotkania zadeklarowali opracowanie standardów klimatycznych dla miejskich budynków, m.in. placówek opiekuńczych, oświatowych i pomocy społecznej. Mają one być tak projektowane, by gwarantowały komfort cieplny, akustyczny i wizualny, a także ergonomę i wysoką jakość powietrza wewnętrznego.

Następnym krokiem w opracowaniu standardów jest analiza poruszonych na spotkaniu kwestii wewnątrz jednostek odpowiadających za realizację procesów inwestycyjnych w mieście. Uwagi posłużą naukowcom do doprecyzowania rozwiązań.

„Standard klimatyczny” dla Krakowa ma być gotowy w połowie 2022 r.

Przeczytaj także: Kraków: park przy Karmelickiej zasili deszczówka z dachu biblioteki