W dokumentach aplikacyjnych ze wstępnymi studiami planistyczno-prognostycznymi musi być określony niezbędny zakres prac. Wymagane są też opinie oraz wnioski z konsultacji społecznych. Obowiązkiem wnioskodawców jest potwierdzenie zabezpieczenia finansowania co najmniej 15% kosztów kwalifikowalnych inwestycji. Należy też przedstawić deklarację właściwego przewoźnika o uruchomieniu i finansowaniu minimum czterech par pociągów przez pięć lat.

W listopadzie 2020 r. do programu nadesłano 79 wniosków. Do II etapu samorządy zleciły opracowanie wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych dla 47 projektów. 39 dotyczy linii kolejowych, a osiem budowy nowych przystanków. Według oszacowań wartość zgłoszonych projektów przekracza 16 mld zł, a obejmują one około 1300 km szlaków.

Najwięcej opracowań wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych zlecili wnioskodawcy w województwach: śląskim (15), wielkopolskim (5), małopolskim (5) i lubelskim (5). Po 4 projekty złożono w woj. mazowieckim i dolnośląskim. Po 2 projekty, w woj. lubuskim i łódzkim oraz po 1 projekcie w województwach: opolskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim – czytamy w komunikacie.

PKP PLK oferowała pomoc w przygotowaniu dokumentów, a także konsultacje. Oferowała także informacje dotyczące m.in. o przygotowania postępowań przetargowych wstępnych studiów planistyczno–prognostycznych.

W następnym etapie projekty przejdą ocenę wielokryterialną, na którą PKP PLK mają trzy miesiące. Następnie powstanie lista rankingowa projektów, a po jej zaakceptowaniu przez szefa resortu infrastruktury, kwalifikacja przedsięwzięć do realizacji. Realizacja programu ma potrwać do 2028 r. Jego wartość to 6,6 mld zł. Z czego 6,6 mld to pieniądze z budżetu państwa i 1 mld z samorządów.

Przeczytaj także: Pociągiem z Bielska-Białej do Krakowa