Trwa realizacja projektu „Modernizacja toru wodnego Świnoujście–Szczecin do głębokości 12,5 m”. Zasadnicze prace czerpalne dobiegły już końca, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Czym aktualnie zajmuje się wykonawca inwestycji?
Prace pogłębiarskie na torze Świnoujście–Szczecin, wiosna 2021. Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Na torze wodnym toczą się m.in. prace związane z profilowaniem skarp i niwelacją dna, prowadzone są też roboty podczyszczeniowe. Na wyspach trwa montaż kamienia hydrotechnicznego do umacniania skarp podwodnych oraz budowa przystani dla statków. Skarpy podwodne są umacniane i profilowane także w obszarze obrotnicy Orli Przesmyk, przy Ostrowie Grabowskim, Wielkiej Kępie i Radolinie. Instalowane są tam również geowłókniny i kamień hydrotechniczny. Z kolei przy nabrzeżu Żeglarskim, BONn i HUK prace przy umacnianiu tych skarp już zakończono.
Finał wszystkich prac przewidziano na marzec 2022 r. Głównym efektem pogłębienia toru ma być większe zanurzenie statków zawijających do portu w Szczecinie – obecnie to 9,15 m, docelowo będzie to około 11 m.
Modernizacja toru wodnego Szczecin–Świnoujście do głębokości 12,5 m trwa od 2001 r. Obecnie realizowany jest trzeci etap inwestycji, którego celem jest uzyskanie – na długości około 62 km – głębokości docelowej. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano także m.in.: regulację skarp brzegowych bez umocnień, niwelację dna w strefie Świnoujścia, budowę i przebudowę umocnień brzegowych i budowli hydrotechnicznych z przylegającą infrastrukturą, pogłębienie i poszerzenie obrotnic statków, a także budowę nowych pól refulacyjnych w postaci dwóch sztucznych wysp wraz z przystaniami.
Wartość inwestycji to 1,4 mld zł brutto.
Przeczytaj także: Pierwszy przetarg na budowę toru wodnego na Zalewie Wiślanym
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.