W połowie grudnia, po ponad 20 latach, pociągi wrócą na trasę Wrocław–Jelcz. W ramach inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) za 96 mln zł przeprowadzono rewitalizację szlaku, przebudowano przystanki i wybudowano nowe. Kursy rozpoczną się 12 grudnia 2021 r.
Fot. Mirosław Siemieniec/PKP PLK
- Na linii Wrocław–Jelcz wybudowano pięć przystanków
- Na stacjach i przystankach są perony o długości 100 m i wysokości 67 cm
- Maksymalna prędkość pociągów wyniesie 100 km/godz.
Nowe przystanki i perony
Odnowiona linia kolejowa będzie przeznaczona przede wszystkim dla mieszkańców Wrocławia i aglomeracji, m.in. okolic Jelcza, Wojnowa i Kowala. W trakcie robót powstało pięć nowych przystanków: Wrocław Popiele (w rejonie ul. Mydlanej), Wrocław Strachocin (w rejonie ul. Zagrodniczej), Wrocław Wojnów Wschodni (między Wrocławem Wojnowem a Dobrzykowicami Wrocławskimi), Nadolice Małe (w rejonie drogi powiatowej nr 1925D), Chrząstawa Mała (w rejonie ul. Gajowej). PKP PLK zapewniają, że podróże będą konkurencyjne w porównaniu do przejazdów samochodem.
Na wszystkich 11 stacjach i przystankach są nowe perony o długości 100 m i wysokości 67 cm, przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Standardowo zamontowano wiaty, tablice i gabloty informacyjne oraz energooszczędne oświetlenie. Pojawiły się też stojaki rowerowe. Gminy Wrocław, Czernica, Jelcz Laskowice w ramach umowy partnerskiej wykonały dojścia do przystanków i parkingi.
Fot. Mirosław Siemieniec/PKP PLK
Mijanka zwiększy liczbę kursów
W Dobrzykowicach wybudowano mijankę, która zwiększy przepustowość jednotorowej linii kolejowej. Przebudowano też dwa mosty pomiędzy Nadolicami Wielkimi a Dobrzykowicami Wrocławskimi. Prowadzenie ruchu pociągów będzie się odbywać z nowego posterunku na stacji Wrocław Swojczyce. Wyposażono go w nowoczesne komputerowe urządzenia sterowania. Składy pojadą z maksymalną prędkością do 100 km/godz.
Na przejazdach kolejowo-drogowych zamontowano nowe urządzenia zabezpieczające. W rogatki wyposażono m.in. ruchliwe przejazdy na ul. Strachocińskiej oraz dwa przejazdy w Dobrzykowicach i przejazd za Chrząstawą na drodze w kierunku Jelcza.
Przedsięwzięcie zanotowało opóźnienie wynikające, według PKP PLK, z dodatkowych prac przy mostach oraz poszerzeniu zakresu inwestycji o wymianę torów między stacjami Wrocław Swojczyce i Jelcz Laskowice.
Fot. Mirosław Siemieniec/PKP PLK
Dwa dodatkowe przystanki we Wrocławiu
Dodatkowo wybudowano też przystanki Wrocław Szczepin z węzłem przesiadkowym przy ul. Długiej między stacjami Wrocław Nadodrze i Wrocław Mikołajów na trasie w kierunku Oleśnicy i Ostrowa Wielkopolskiego oraz Iwiny na wysokości osiedla Jagodno. To pierwszy przystanek za Wrocławiem Głównym na trasie do Kamieńca Ząbkowickiego, Kłodzka, Międzylesia.
Przystanki to efekt wykorzystania środków unijnych – w przypadku Iwin z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, a budowa w Szczepinie uzyskała wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Całkowita wartość prac projektowych i robót budowlanych projektu „Rewitalizacja linii kolejowej 292 na odcinku Jelcz Miłoszyce–Wrocław Sołtysowice w celu przywrócenia przewozów pasażerskich we WrOF” to ponad 96 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014–2020.
Przeczytaj także: Maszyny szykują tory na trasie między Olsztynem i Braniewem
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.