Już za dwa lata nad Regalicą (woj. zachodniopomorskie) powstanie nowy most kolejowy, który zastąpi w eksploatacji starą konstrukcję z zabytkowym zwodzonym przęsłem. Realizacja zaplanowanej inwestycji będzie wiązała się z licznymi wyzwaniami – podjęła się ich firma Budimex S.A., która chętnie włączy w swoje szeregi zainteresowanych pracą przy tym projekcie.
Wizualizacja nowego mostu nad Regalicą. Żródło: PGW Wody Polskie, RZGW w Szczecinie
Nowa przeprawa będzie trójprzęsłową konstrukcją stalową o długości 273 m, a jej ciężar wynosić będzie aż około 4 tys. ton. Most powstanie w ciągu linii kolejowej – znajdą się na nim dwa tory; łącznie w ramach realizacji projektu zabudowanych zostanie 12 km torów, stacyjnych i szlakowych. Prac z zakresu zabudowy torów będzie oczywiście więcej: tory mają być zelektryfikowane, co oznacza, że powstanie trakcja, wykonany ma być także system sterowania ruchem kolejowym. Po oddaniu infrastruktury do eksploatacji podróżni będą mogli także skorzystać z nowego peronu na stacji Szczecin Podjuchy.
Co nieco o konstrukcji…
Konstrukcja zostanie wykonana w technologii nasuwu, opracowaną w XX w. przez niemieckiego inżyniera Fritza Leonhardta, polegającą na wykonywaniu konstrukcji mostu segmentami. Ich produkcja odbywa się na specjalnie przygotowanym stanowisku, które najczęściej znajduje się przed przyczółkiem mostu. Po zakończeniu produkcji danego odcinka pomostu, zostaje on przesunięty do przodu za pomocą specjalnych pras, aby zrobić miejsce do wykonania kolejnego elementu.
Spółka Budimex specjalizuje się zresztą jako generalny wykonawca m.in. właśnie w realizacji różnego typu konstrukcji mostowych – wystarczy wspomnieć, iż to właśnie ta firma wybudowała najdłuższy w Europie most z przęsłem typu extradosed. Przeprawa znajduje się pod Ostródą, a jej długość to 677 m.
Planowana szczecińska przeprawa zostanie wyniesiona na około 6,2 m nad poziom tzw. wielkiej wody żeglownej – dzięki czemu obiekt pozwoli na udrożnienie szlaku żeglugowego. Poprzedni most, choć może zachwycać amatorów techniki, niestety nie umożliwia szybkiego pokonywania Regalicy. Jego nietypowa konstrukcja – to obecnie jedyny czynny kolejowy most zwodzony z przęsłem zwodzonym o napędzie mechanicznym – choć może zachwycać, nie jest już praktyczna.
Zwodzone przęsło, które zastąpiło w latach 30. XX w. przęsło obrotowe (oryginalnie wykonane w ramach budowy mostu w 1877 r.), a wpisane zostało do rejestru zabytków, będzie jedynym elementem, który po rozbiórce poprzedniej przeprawy będzie można podziwiać jako upamiętnienie tego nietypowego obiektu.
Wyzwań będzie wiele
Nowy most kolejowy to nie wszystko: aby pociągi sprawnie mogły pokonywać trasę, spółka Budimex wybuduje także kolejowy wiadukt jednoprzęsłowy o konstrukcji ramowej żelbetowej, o długości 22,8 m (nad ul. Szklaną). Do jej zadań będzie należeć także konstrukcja nowego przejścia podziemnego pod torowiskiem na stacji Szczecin Podjuchy.
Nie zabraknie wyzwań geoinżynieryjnych – posadowienie mostu będzie wymagało odpowiedniego wzmocnienia gruntu. Jak podaje Budimex S.A., na potrzeby posadowienia korpusu i nawierzchni kolejowej wykonane zostaną takie roboty, jak wymiana gruntu (około 75 tys. m3) czy wzmocnienia nasypów i gruntów.
Ponadto, w ramach prac usunięte zostaną kolizje podziemnie i naziemne z istniejącymi sieciami elektrycznymi i teletechnicznymi, a także wodociągowymi oraz paliwowymi. Co szczególnie istotne w świetle konieczności zadbania o bezpieczeństwo eksploatacji obiektu, Budimex zatroszczy się także o wykonanie nowej kanalizacji deszczowej.
Wizualizacja nowego mostu nad Regalicą. Żródło: PGW Wody Polskie, RZGW w Szczecinie
Jakość i bezpieczeństwo
Umowa na budowę nowego mostu nad Regalicą została zawarta 13 września br. pomiędzy spółką Budimex a Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Wartość prac, które mają zostać wykonane w formule „buduj” w ciągu 25 miesięcy, wynosi 282 mln zł netto.
To bardzo ważna inwestycja dla naszej firmy, łącząca zakres mostowy i kolejowy, ale jednocześnie służący żegludze śródlądowej – mówił podczas podpisywania umowy Artur Popko, prezes Budimex S.A. Kontrakt, tak jak większość realizowanych przez nas budów, będzie prowadzony tak, aby wykonać go w terminie.
Spółka, która już od ponad pół wieku funkcjonuje na polskim rynku, zrealizowała tysiące nowoczesnych inwestycji infrastrukturalnych i przemysłowych. Stawia nie tylko na jakość, budując kulturę innowacyjności czy kierując się zasadami zrównoważonego rozwoju, ale i na bezpieczeństwo, sygnowane Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie traktując nader poważnie.
Spółka zachęca do zaangażowania się w realizację projektu do aplikowania – będzie to z pewnością wyjątkowa okazja do tego, by uczestniczyć w wykonawstwie unikalnego obiektu mostowego, ale też możliwość współpracy z najlepszymi w branży.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.