• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jest decyzja o lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Opublikowano: 22-12-2021 Źródło: PEJ

Gmina Choczewo położona nad Morzem Bałtyckim została wskazana jako preferowane miejsce budowy planowanej pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Lokalizację Lubiatowo-Kopalino wybrano po szczegółowych badaniach środowiskowych i lokalizacyjnych prowadzonych od 2017 r.


Elektrownia atomowa. Fot. JamesQube/pixabay.com Elektrownia atomowa. Fot. JamesQube/pixabay.com
  • W analizach lokalizacji przyszłej elektrowni jądrowej uwzględniono 92 miejsca
  • Wyboru dokonano między Żarnowcem a Lubiatowem-Kopalinem
  • 74% Polaków popiera budowę takiego obiektu

Szczegółowe badania

Po trwających od czterech lat badaniach uznano, że w gminie Choczewo można postawić siłownię jądrową – miejsce spełnia wszystkie wymagania środowiskowe dla takich obiektów, a jednocześnie zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) rozpocznie teraz działania zmierzające do uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych.


Badania potencjalnych lokalizacji elektrowni przeprowadzono na szeroką skalę. Sprawdzano je pod kątem oddziaływania obiektu na środowisko i zdrowie mieszkańców, a także jak uwarunkowania środowiskowe mogą wpływać na bezpieczeństwo funkcjonowania samej elektrowni. Początkowo wskazano 92 takie miejsca. W analizach uwzględniano m.in. właściwości terenu, dostępność wody do chłodzenia, a także położenie w kontekście terenów objętych ochroną przyrody, jak obszarów Natura 2000. Brano pod uwagę istniejące i nadające się do rozbudowy elementy infrastruktury – sieci elektroenergetyczne, drogi i linie kolejowe. Okazało się, że sprzyjające warunki panują w woj. pomorskim.

Ostateczny wybór

Po tych działaniach wybrano Żarnowiec oraz Lubiatowo-Kopalino, poddano je jeszcze dokładniejszym analizom i to drugie wskazano jako najlepsze miejsce pod kątem środowiska i bezpieczeństwa dla ludzi. Efekty analiz zamieszczono w raporcie o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. To pierwsze w kraju opracowanie na potrzeby budowy elektrowni jądrowej. Doradcą technicznym podczas sporządzania dokumentu były firma Jacobs Clean Energy, doświadczona w sektorze nuklearnym, a także polskie ośrodki naukowe i specjaliści zajmujący się raportami środowiskowymi dla dużych inwestycji infrastrukturalnych.

Źródło: PEJ Źródło: PEJ

Raport do aktualizacji

Choć prace merytoryczne nad raportem zostały zakończone, w dokumencie trzeba będzie odzwierciedlić najnowsze zmiany prawne. Przepisy, które w 2015 r. były podstawą na początku prac dotyczących wydania decyzji środowiskowej dla elektrowni, podlegały kolejnym zmianom, w tym wdrożeniu regulacji unijnych. Zaktualizowanie stanu prawnego przez ustawodawcę umożliwi kontynuowanie procedury środowiskowej w zgodzie z obecnie obowiązującymi regułami postępowania. Dlatego też raport zostanie ukończony i złożony Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w I kwartale przyszłego roku, po wejściu w życie znowelizowanych przepisów – informują PEJ.

Wybór nie oznacza budowy

Jednak wybór miejsca nie jest równoznaczny ze zgodą na realizację inwestycji. PEJ będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych dla umiejscowienia przyszłej elektrowni – czytamy w komunikacie.

Z badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska w 2021 r. poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce pobiło rekord. Za tą inwestycją jest 74% społeczeństwa. PEJ natomiast bada poparcie w gminach uwzględnianych jako możliwe miejsca dla siłowni (Choczewo, Gniewino, Krokowa). W październiku 2021 r. 63% mieszkańców popierało projekt.

Przeczytaj także: Finlandia: po latach opóźnień uruchomiono reaktor w elektrowni Olkiluoto

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!