• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rzeka Mora w woj. opolskim z mocniejszą ochroną przeciwpowodziową

Opublikowano: 23-12-2021 Źródło: PGW Wody Polskie

W ramach inwestycji Wód Polskich Zarządu Zlewni w Nysie przeprowadzono prace związane z udrożnieniem Mory na odcinku o długości około 10 km, konserwacyjne, a także zlikwidowano nielegalny bród. Zakończone działania mają zabezpieczyć okolicznych mieszkańców przed falą wezbraniową.


W Morze woda już lepiej spływa. Fot. Wody Polskie W Morze woda już lepiej spływa. Fot. Wody Polskie

Skończyły się roboty konserwacyjne i związane z udrożnieniem Mory w Morowie i okolicach (powiat nyski). W ich wyniku lepszy spływ wody ogranicza ryzyko wezbrań i lokalnych podtopień, do których dochodziło w przeszłości.

Mora przed podjęciem prac. Fot. Wody Polskie Mora przed podjęciem prac. Fot. Wody Polskie

Prace przeprowadzono na odcinku od Biskupowa-Łączek do Sławniowic (prawie 9 km) oraz od wsi Morów w dół rzeki do mostu kolejowego (około 1 km). Były one kontynuacją robót z 2020 r., podczas których udrożniano dalszą część rzeki do jej ujścia do Białej Głuchołaskiej. Jesienią 2021 r. wyremontowano progi (stopnie wodne) w miejscowościach Iława i Biskupów-Łączki, wykonano ubezpieczenia brzegowe w postaci narzutów kamiennych, a także wygrabiono, wykoszono i wykarczowano prosty, krzaki i gałęzie. Naprawiono uszkodzone skarpy i usunięto nieczystości z koryta rzeki.

W trakcie działań zlikwidowano jeden z brodów w Morowie wykorzystywanych do przejazdów maszynami rolniczymi na pola uprawne. Drugi bród w tej wsi, w pobliżu kładki dla pieszych, zostanie przebudowany. Te prace powinny się zakończyć w styczniu 2022 r.

Mora po zakończeniu robót. Fot. Wody Polskie Mora po zakończeniu robót. Fot. Wody Polskie

Wody Polskie Zarząd Zlewni w Nysie wraz z burmistrzami gmin Nysa i Głuchołazy oraz starostą powiatu nyskiego już w 2020 r. podjęły aktywne czynności zmierzające do opracowania generalnej koncepcji przebudowy zabezpieczeń przeciwpowodziowych na całej długości rzeki Mora. Ma się z niej wyłonić strategia działać długofalowych, a na jej podstawie powstanie dokumentacja projektowa i budowlana. W najbliższych latach powinna rozpocząć się kompleksowa rozbudowa zabezpieczeń przeciwpowodziowych na Morze od granicy z Czechami do ujścia do Białej Głuchołaskiej.

Przeczytaj także: Nadmorskie Darłowo z lepszą ochroną przed powodzią

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!