Projekt „Poprawa warunków przepływu wody w obrębie miasta i gminy Darłowo wraz z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym” służy modernizacji, a także wybudowaniu infrastruktury hydrotechnicznej i przeciwpowodziowej. Jest realizowany z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego RPO WZ 2014–2020. Roboty rozpoczęły się wiosną 2020 r.

W ramach przedsięwzięcia przeprowadzono roboty w korycie Wieprzy i w jej sąsiedztwie. Usunięto lokalne przymuliska z koryta rzeki czy wykonano umocnienia brzegowe na sumarycznej długości 2129 m. Zainstalowano przegrodę mobilną i ściankę szczelną, wybudowano wały przeciwpowodziowe na obu brzegach Wieprzy.

Nowa infrastruktura i zmodernizowana istniejąca, mają zminimalizować ryzyko powodzi czy podtopień występujących do tej pory w Darłowie i miejscowościach należących do gminy. Usprawnienie warunków spływu wysokich wód korytem Wieprzy i Kanałem Młyńskim (w wyniku prac udrożnieniowych od jazu segmentowego do mostu w ciągu drogi gminnej w kierunku Cisowa) poprawiło bezpieczeństwo mieszkańców. Skróci się wysokość i czas przejścia fali wezbraniowej.

Budowa i modernizacja obwałowań, wykonanie nowych przepustów wałowych, klap zwrotnych, ścianek szczelnych oraz przegród mobilnych chronić mają zagospodarowane i zabudowane tereny Darłowa i okolic przed niszczycielskimi skutkami powodzi – czytamy w komunikacie.

Dla Zarządu Zlewni w Koszalinie to jedna z największych dotąd inwestycji. Zaawansowanie prac oceniono na 90%.

Przeczytaj także: Żuławy Wiślane: wrota sztormowe na Tudze – budowa zaawansowana w 70%