Jak napisano w komunikacie, dostrzegając potencjał we wspólnych działaniach, obydwie strony zobowiązały się do realizacji zadań, których celem będzie rozwój edukacyjny pracowników, kadry dydaktycznej uczelni i jej studentów oraz specjalistów i kadry zarządczej Wód Polskich w Gliwicach.

Na bazie porozumienia studenci AGH będą mogli odbywać praktyki w gliwickich Wodach Polskich, poza tym Gospodarstwo pomoże im także przy pracach licencjackich, magisterskich i rozprawach doktorskich. Strony będą również kooperować w zakresie studiów dualnych oraz realizacji doktoratów wdrożeniowych. Pracownicy Wód Polskich zyskają możliwość uczestniczenia w szkoleniach, kursach i konferencjach naukowo-technicznych, a także dostęp do zasobów bibliotecznych uczelni. Oba podmioty mają także wspólnie organizować konsultacje merytoryczne i techniczne oraz prowadzić projekty naukowe.

Akademia Górniczo-Hutnicza dysponuje dużym potencjałem naukowym, który w połączeniu z wiedzą merytoryczną i doświadczeniem specjalistów Wód Polskich może przynieść wymierne korzyści dla rozwoju gospodarki wodnej w Polsce. Do realizacji jej zadań i celów potrzebni są także wykwalifikowani pracownicy, dlatego z niecierpliwością oczekujemy absolwentów, którzy chcieliby zasilić struktury Wód Polskich – powiedział Marcin Jarzyński, p.o. dyrektora Wód Polskich w Gliwicach.

Co to są Wody Polskie?

Wody Polskie to państwowa osoba prawna, w skład której wchodzą: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie (KZGW); ponadto regionalne zarządy gospodarki wodnej (RZGW) w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Skład uzupełniają zarządy zlewni oraz nadzory wodne.

Od 1 stycznai 2018 r. to Wody Polskie zajmują się ochroną przed powodzią i suszą oraz ochroną jakości zasobów wodnych. Ponadto wykonują prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych, naliczają i pobierają opłaty za usługi wodne, wydają zgody wodnoprawne. Mają też chronić mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen za usługi wodociągowo-kanalizacyjne.

Wody Polskie przejęły należności, zobowiązania, prawa i obowiązki KZGW oraz RZGW.

Przeczytaj także: Rząd ogłosi program gospodarowania wodą wart 11 mld zł