Podpisano umowy na opracowanie koncepcji programowych (KP) na potrzeby budowy drogi ekspresowej S10 między Stargardem a Piłą.
Fot. robsonphoto/Adobe Stock
Trasa będzie mieć 108 km długości, a zostanie zbudowana w podziale na pięć zadań. W odniesieniu do każdego z przyszłych fragmentów ekspresówki Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) parafowała już kontrakt na koncepcję programową i wykonanie badań podłoża. Łączna wartość umów dla pięciu odcinków S10 Stargard–Piła wynosi 31,05 mln zł. Wszystko ma być gotowe w ciągu 13 miesięcy.
W koncepcji uszczegółowione zostaną rozwiązania projektowe w korytarzu określonym w decyzji środowiskowej (otrzymano ją w lipcu 2021 r.). Badania podłoża mają być wykonane na całym przebiegu przyszłej drogi. W ich zakres wejdą sondowania, wiercenia oraz tomografia elektrooporowa. Wyniki będą kluczowe dla określenia szczegółowych rozwiązań projektowych, w tym np. posadowienia obiektów mostowych czy wzmocnienia podłoża.
Droga S10 Stargard–Piła będzie mieć dwie jezdnie z dwoma pasami w każdą stronę. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przebieg tej trasy ustaliła zgodnie z wariantem VII od Stargardu do Wałcza i III od Wałcza do Piły.
Źródło: GDDKiA
Ominie miejscowości, przez które przebiega obecna trasa krajowa nr 10. Powstanie 11 węzłów, a także pięć par miejsc obsługi podróżnych i dwa obwody utrzymania. Kolejny krok po wydaniu decyzji środowiskowej to właśnie m.in. opracowanie koncepcji programowej wraz z badaniami podłoża. Jeśli wszystko ułoży się zgodnie z planem, kierowcy z nowej drogi powinni zacząć korzystać za około 6 lat.
Cała droga ekspresowa S10 ma mieć 460 km długości, połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk, kończąc się na Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej.
Przeczytaj także. Woj. lubelskie: bliżej do budowy dwóch odcinków drogi ekspresowej S17
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.