PVC jest jednym z najbardziej powszechnych tworzyw sztucznych stosowanych w przemyśle. PVC jest polimerem pod względem budowy, a wzór polichlorku winylu to monomer (-CH2-CHCl-)n, gdzie n oznacza stopień polimeryzacji, czyli wskazuje, ile razy ten monomer powtarza się w strukturze.
Fot. Ergis
Granulat PVC — rodzaje
W zależności od miejsca zastosowania materiału rozróżnia się dwa rodzaje PVC — plastyfikowany i nieplastyfikowany. W pierwszym przypadku stosuje się specjalne środki plastyfikujące w celu poprawy stabilności fizycznej i właściwości, podczas gdy nieplastyfikowany polichlorek winylu nie posiada takich środków.
Mają one różne skróty:
- PVC plastyfikowany — PVC-P, FPVC, PVC-F;
- PVC nieplastyfikowany — PVC-U, RPVC, PVC-R.
W produkcji stosowane są różne plastyfikatory — np. ftalany lub fosforany.
Produkcja granul
Podobnie jak w przypadku innych tworzyw sztucznych, PVC ma dwa rodzaje granulatu — pierwotny, produkowany syntetycznie, i recyklingowy, produkowany poprzez recykling już wyprodukowanych surowców. Mają one różne procesy produkcyjne.
Podstawowy granulat PVC
Technologicznie otrzymanie PVC nie jest zbyt proste, gdyż proces ten obejmuje kilka etapów:
1. Zwykły chlorek sodu rozpuszcza się w wodzie i pod wpływem prądu elektrycznego wydziela się chlor cząsteczkowy;
2. Etylen CH2=CH2 jest pozyskiwany ze struktur ropy naftowej;
3. Chlor i etylen ulegają wspólnej reakcji chemicznej addycji, dając dichlorek etylenu (CH2Cl-CH2Cl);
4. Chlorek winylu, monomer PVC, jest ekstrahowany z produktu.
Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie te procesy mogą być przeprowadzane w normalnych warunkach, chyba że określona technologia wymaga inaczej. Do produkcji chlorku winylu potrzebne są specjalne reaktory.
Granulat PVC z recyklingu
PVC silnie zanieczyszcza środowisko, jednak można go dobrze przetworzyć, więc jego recykling jest opłacalny. Najpierw surowce są oczyszczane z zanieczyszczeń i filtrowane, a następnie mielone i przetapiane w specjalnym reaktorze w wysokiej temperaturze.
Czasami PVC pozostawia się w postaci monolitycznej i wykorzystuje się do produkcji opakowań i części maszyn, a czasami kruszy się go w celu uzyskania wiórów PVC. Są to kolorowe płatki plastiku, które można wykorzystać do produkcji nowych wyrobów.
Rodzaj materiału, który można uzyskać po recyklingu, zależy od tego, jakie polimery zostały użyte i czy zostały zmieszane. Czasami podczas recyklingu surowców jest on modyfikowany poprzez dodanie nowych odczynników. Pozwala to na uzyskanie unikalnych właściwości PVC.
Polichlorek winylu — właściwości materiału
Ze względu na swoją organiczną strukturę stałą, PVC nie rozpuszcza się w wodzie, ale może rozpuszczać się lub pęcznieć w substancjach organicznych — np. ketonach, pochodnych chloru, estrach, aromatach.
PVC jest wysoce odporne na działanie substancji agresywnych — nie ulega rozkładowi pod wpływem alkoholu, olejów mineralnych, kwasów i zasad. Jednak odporność termiczna tworzywa jest niska — już w temperaturze 100 stopni Celsjusza wydziela toksyczne opary, w tym uwalniający się w postaci gazowej kwas solny. Aby tego uniknąć, PVC jest dodatkowo chlorowane.
Materiał jest niepalny, kompatybilny z wieloma środkami plastyfikującymi i nie utlenia się. PVC jest bezbarwny, nie gnije, nie butwieje i nie niszczeje pod wpływem promieniowania UV. Ze względu na swoje właściwości fizyczne, materiał ten jest często używany do produkcji luksusowych replik.
Zastosowania PVC
Materiał ten jest szeroko stosowany w gospodarstwie domowym i przemyśle ze względu na jego względną nietoksyczność, trwałość i niski koszt.
Główne obszary zastosowań granulatu PVC są następujące:
- Budownictwo (produkcja niedrogich, ale wytrzymałych rur lub izolacji);
- Medycyna (narzędzia chirurgiczne, pojemniki na organy, worki na krew, cewniki, rurki);
- Przemysł motoryzacyjny (izolacje, powłoki, wykończenia wnętrz, uszczelki, poduszki powietrzne);
- Zabawki (piłki, lalki, pływaki, zabawki pływające);
- Opakowania (butelki, pojemniki, folie giętkie i sztywne);
- Odzież i wyposażenie (obuwie, folie, sprzęt sportowy, odzież, wykładziny podłogowe).
Sprawdź producenta folii PVC na stronie ergis.eu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.