Trwają przygotowania do rozbudowy odcinka drogi krajowej nr 7 w małopolskiej miejscowości Głogoczów, znajdującej się niedaleko Krakowa w stronę Zakopanego.
Fot. GDDKiA
W ciągu ostatnich pięciu lat ruch na tzw. zakopiance między Krakowem i Głogoczowem wzrósł o 29%. Na odcinku Kraków–Mogilany wynosi już średnio 57 473 pojazdów na dobę, a dalej do Głogoczowa 52 059. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) tłumaczy, że wpływ na to ma rozwój budownictwa jednorodzinnego na południe od Krakowa i firm przy DK7.
W celu poprawy bezpieczeństwa zmodernizowany ma zostać długi na 4 km fragment zakopianki w Głogoczowie. W planie jest likwidacja trzech kolizyjnych skrzyżowań oraz przejść dla pieszych przez tę drogę. Poza tym zniknąć mają zjazdy, a pojawić się dodatkowe jezdnie do obsługi terenów przyległych, dzięki czemu ruch tranzytowy zostanie odseparowany od lokalnego. Nastąpi korekta nienormatywnego łuku, przewidziano dodatkowe pasy dla skręcających na skrzyżowaniach w prawo.
W przetargu na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) wpłynęły cztery oferty. W trzech z nich zapisano kwoty zbliżone, ponad 3,3 mln zł, a w czwartej ponad 4,7 mln zł. Trwa analiza dokumentów. Wykonawca tego zadania będzie pracować w trzech etapach. W ramach pierwszego i drugiego opracuje STEŚ-R oraz uzyska decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. W tym przygotuje dokumentację geologiczną, hydrogeologiczną, geofizyczną i program funkcjonalno-użytkowy. Drugi etap będzie polegać na udzielaniu odpowiedzi zainteresowanym na etapie przetargu na budowę.
Prace mają być realizowane przez 35 lub, jeśli wymagany będzie raport oddziaływania na środowisko, 41 miesięcy.
Przeczytaj także. Zakopianka: krok do budowy węzła Libertów
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.