• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Betonowanie nawisowe mostu nad Odrą we Wrocławiu

Opublikowano: 26-01-2022 Źródło: UM Wrocław

W ramach budowy Alei Wielkiej Wyspy powstają dwa mosty, jeden nad Odrą, a drugi przez Oławę (350 m). Pierwszy, o długości około 700 m, będzie budowany z użyciem specjalistycznej metody betonowania nawisowego.


Wózek nawisowy na budowie przeprawy przez Odrę. Fot. UM Wrocław Wózek nawisowy na budowie przeprawy przez Odrę. Fot. UM Wrocław

Na zbrojenie i wylewanie betonu konstrukcji nawisowej pozwoli specjalny wózek. Technologia pozwala na połączenie mostu między brzegami bez budowania rusztowania, dzięki temu ruch żeglugowy na Odrze zostanie zachowany – mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

Betonowanie wykonają specjalne wózki zintegrowane z deskowaniem (rodzaj ruchomego szalunku). Wykonają ustrój nośny przeprawy z obu brzegów Odry betonują kolejne jego elementy. Będą się przemieszczać z 32-tonowych konstrukcji na przyczółkach i „spotkają” na środku, nad rzeką. Takie rozwiązanie ma sprawić, że na przełomie wiosny i lata powstanie cały most.

Wózek nawisowy na budowie mostu nad Odrą

Pierwsze betonowanie zaplanowano od strony ul. Międzyrzeckiej. Rozpocznie się pod koniec stycznia, jeśli umożliwi to pogoda. Miesiąc później takie roboty rozpoczną się po drugiej stronie rzeki.

Aleja Wielkiej Wyspy będzie długa na prawie 3,4 km. Poza mostami nad Odrą i Oławą przewidziano budowę również 12,5 km chodników oraz 9,5 km ścieżek rowerowych. Przeprawy będą miały chodniki i ścieżki rowerowe. Dojdzie do rozbudowy wiaduktu nad ul. Krakowską i budowy takich obiektów nad ulicami Wilczą, Międzyrzecką i Wittiga. Trzy skrzyżowania zostaną przebudowane.

Most nad Odrą. Wizualizacja: UM Wrocław Most nad Odrą. Wizualizacja: UM Wrocław

Trasa we wschodniej części Wrocławia połączy węzeł Obwodnicy Śródmiejskiej przy ul. Krakowskiej, stanowiącej przedłużenie drogi krajowej nr 94 z ul. Adama Mickiewicza położoną na Wielkiej Wyspie (droga wojewódzka nr 455). Będzie alternatywą dla dojazdu od strony mostu Grunwaldzkiego.

Zostaną wybudowane przejścia dla płazów i ekrany chroniące okoliczną przyrodę.

Inwestycja pochłonie 234 mln zł, a zakończy się w IV kwartale 2023 r.

Przeczytaj także: Bydgoszcz: Most Uniwersytecki prawie naprawiony. Kiedy otwarcie?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!