W ciągu dwóch lat spółka Tauron zamierza rozbudować sieć ciepłowniczą i podnieść moc cieplną o 110 MW. Rośnie liczba przyłączeń związanych z likwidacją pieców węglowych – to już około 20% wszystkich planowanych. Resztę stanowią nowe inwestycje, przede wszystkim mieszkaniowe.
Rynek w Katowicach. Fot. dybcio/Adobe Stock
W 2021 r. przyłączenia budynków do sieci cieplnej wyniosły, w przeliczeniu na potrzebną moc cieplną, 43 MW. Miejskim ciepłem zasilane są m.in. nowy kompleks biurowy przy zbiegu ulic Dąbrówki i Mickiewicza w Katowicach, nowe budynki mieszkaniowe przy ul. Raciborskiej oraz kompleks budynków mieszkaniowych przy ul. Johna Baildona w Katowicach.
Podpisano już umowy przyłączeniowe kolejnych obiektów w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. W ten sposób w najbliższych latach mniej więcej 25 tys. mieszkań będzie ogrzewanych z sieci ciepłowniczej.
W przypadku nowych budynków powstających w aglomeracji, ciepło sieciowe jako źródło ogrzewania jest tak zwanym pierwszym wyborem. To bardzo pozytywny trend, ponieważ ciepło sieciowe jest nowoczesnym sposobem ogrzewania, który w bezpieczny i bezobsługowy sposób zapewnia komfort cieplny mieszkańcom miast. Dlatego z dużą otwartością podchodzimy do deweloperów oraz inwestorów budujących nowe lokale – Sławomir Gibała, p.o. prezesa spółki Tauron Ciepło.
W 233 obiektach w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej zakontraktowano wymianę ogrzewania węglowego na sieciowe w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji na lata 2022–2023.
Niekwestionowanymi liderami są tutaj trzy miasta: Katowice, Świętochłowice i Czeladź, gdzie liczba zaplanowanych do przyłączenia budynków stanowi 80% łącznej liczby w całej aglomeracji. Sukcesywna rozbudowa sieci ciepłowniczych jest bardzo istotna z punktu widzenia ograniczenia niskiej emisji w miastach – wyjaśnia Sławomir Gibała.
Rozwój sieci ciepłowniczej, szczególnie tam, gdzie dotychczas używano kotłów na paliwa stałe, przyczynia się do poprawy jakości powietrza i obniża emisje szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych.
Przeczytaj także: Tauron przetestuje produkcję ciepła i energii elektrycznej z wodoru
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.