Przejazd przez rzekę umożliwiać będzie trzyprzęsłowy obiekt belkowy o konstrukcji z betonu sprężonego – z dwoma przyczółkami i dwoma podporami pośrednimi. W grudniu 2021 r. konstrukcja połączyła brzegi Warty. W całości wykonany jest ustrój nośny wraz ze sprężeniem betonu. Obecnie toczą się roboty żelbetowe na podporach, poza tym wykonawca prowadzi prace związane z izolacją w strefie kap chodnikowych i odwodnieniem na dojazdach do mostu.

W ramach obwodnicy Wronek powstaje także wiadukt nad linią kolejową Poznań–Szczecin (80,7 m długości, 14,2 m szerokości). Jeśli chodzi o tę przeprawę, trwa wykańczanie muru oporowego na podporze P3 i dojazdów do obiektu.

Toczą się też prace w branży drogowej. W 95% wykonano już warstwę wiążącą, zakończono przebudowę sieci elektrycznej czy gazowej, a także budowę kanalizacji deszczowej. W planie na najbliższy czas jest m.in. wykonanie stabilizacji oraz pozostałych warstw konstrukcyjnych na dojazdach do mostu przez Wartę.

Obwodnica Wronek będzie mieć 5 km, zacznie się na ul. Szamotulskiej w ciągu DW184 w Nowej Wsi, a skończy na rondzie w ciągu DW182 we Wronkach. Budowa pochłonie ponad 81 mln zł.

Przeczytaj także. S19: krok do budowy odcinka z olbrzymią estakadą