Ukraina obawia się, że celem Rosjan mogą być nie tylko elektrownie atomowe, ale także zapory. Ich ewentualne zniszczenie mogłoby doprowadzić do olbrzymich tragedii, co pokazały już wydarzenia z historii.
Fot. polarocket/Adobe Stock
26 lutego tego roku ukraiński resort infrastruktury informował, że zestrzelono pocisk lecący w stronę zapory na Zbiorniku Kijowskim. Akwen, który znajduje się na północ od Kijowa, zbudowano w latach 60. XX w. Ma 110 km długości i średnio 12 km szerokości. Jego pojemność to 3,73 km³, powierzchnia 99 km2, a maksymalna głębokość 8 m. Powstał w związku z budową Kijowskiej Elektrowni Wodnej. Wpływają do niego rzeki Teterew i Irpień. Wchodzi w skład systemu zbiorników i elektrowni wodnych na Dnieprze.
Ukraińskie ministerstwo podkreśliło, że zniszczenie zapory na Zbiorniku Kijowskim doprowadziłoby do śmierci wielu osób i olbrzymich strat, ponieważ doszłoby do zalania osiedli w Kijowie oraz na przedmieściach.
O tym, jak potworne skutki może mieć niszczenie tego typu obiektów, świat przekonał się w 1941 r., kiedy zaporę na Zbiorniku Dnieprzańskim, na rozkaz Józefa Stalina, wysadziło NKWD. Celem było zatrzymanie wojsk niemieckich, natomiast o działaniach nie została poinformowana ludność cywilna. W wyniku wybuchu 20 ton trotylu w zaporze powstała długa na około 150 m dziura. Olbrzymie masy wody przedostały do strefy przybrzeżnej, zabijając, jak twierdzą historycy, nawet do 120 tys. osób.
Pamiętając o tamtych wydarzeniach, ukraińskie władze poinformowały, że starają się zabezpieczyć wszystkie zapory na Dnieprze, by nie zostały wykorzystane jako broń masowego rażenia.
Wspomniana wcześniej kaskada na Dnieprze składa się z sześciu zbiorników z zaporami i elektrowniami wodnymi. Łączna powierzchnia akwenów wynosi 6950 km², a pojemność 43,8 km³.
System zbiorników i elektrowni wodnych na Dnieprze
-
Kijowska Elektrownia Wodna (zapora w Wyszogrodzie, Zbiornik Kijowski);
-
Kaniowska Elektrownia Wodna (zapora w Kaniowie, Zbiornik Kaniowski);
-
Krzemieńczucka Elektrownia Wodna (zapora w Krzemieńczuku, Zbiornik Krzemieńczucki);
-
Środkowodnieprzańska Elektrownia Wodna (zapora w Kamieńskiem, Zbiornik Kamieński);
-
Dnieprzańska Elektrownia Wodna (zapora w Zaporożu, Zbiornik Dnieprzański lub Zaporoski);
-
Kachowska Elektrownia Wodna (zapora w Nowej Kachowce, Zbiornik Kachowski).
W niedzielę (6 marca 2022 r.) niemiecka agencja prasowa DPA, powołując się na raport sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy, poinformowała, że Rosja planuje zdobyć zaporę w Kaniowie.
Przeczytaj także. Ukraina: Rosja ostrzelała największą w Europie elektrownię atomową
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.