Przebudowa głównej komunikacyjnej osi Dąbrowy Górniczej rozpoczęła się w połowie listopada 2021 r. Wkrótce rozpoczną się kolejne prace budowlane w ramach nowej umowy. Modernizacja obejmie ul. Sobieskiego i część ul. Królowej Jadwigi. Całe przedsięwzięcie spółki Tramwaje Śląskie i miasta obejmuje obszar od ul. Kasprzaka do granicy Dąbrowy Górniczej z Będzinem. Przewidziano przebudowę torowiska tramwajowego, dróg i chodników, udogodnienia dla pieszych i rowerzystów oraz łatwiejszy dostęp do tramwajów i autobusów.

Modernizacja obejmie odcinek dwutorowej linii tramwajowej o długości około 2 km, a po wliczenie pętli jest to łączeni 4,8 km toru pojedynczego. Torowisko wykonane zostanie w konstrukcji klasycznej na podkładach strunobetonowych, a na przejazdach przez jezdnię oraz przy przystankach tramwajowych ułożone zostaną prefabrykowane płyty torowe. W obu przypadkach zastosowane zostaną nowoczesne systemy elastycznego montażu szyn, ograniczające emisję hałasu i drgań – informują Tramwaje Śląskie. Dodatkowo zostanie przebudowanych sześć przystanków, pojawią się trzy nowe. Przewidziano montaż smarownic torowych, prace przy układach odwodnieniowych, sieci trakcyjnej i układzie zasilania. Przy Urzędzie Pracy unowocześniona zostanie pętla wraz z torem odstawczym.

Inwestycja miejska to przebudowa układu drogowego wraz z budową ronda turbinowego na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego z ul. Chopina i wykonanie drogi rowerowej. Zmieni się też przejście podziemne w centrum, zaplanowano tu trzy pochylnie rowerowe. Kładki nad ul. Sobieskiego oraz dwa wyniesione przejścia dla pieszych przy nowych przystankach tramwajowych mają zlikwidować bariery architektoniczne.

Zadanie podzielono na dwie części, granicą jest rondo przy al. Róż. Wykonawcą pierwszego fragmentu, od strony ul. Kasprzaka, od listopada wykonuje firma ZUE. Ponieważ zwycięzca drugiego przetargu zrezygnował, drugą część zrealizuje także ZUE.

Przedsięwzięcie „Przebudowa torowiska tramwajowego w ciągu ul. Sobieskiego i ul. Królowej Jadwigi w Dąbrowie Górniczej, od Pętli KWK Paryż do Al. Róż” jest częścią „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego”. Koszty inwestycji wynoszą prawie 62 mln zł netto (76 mln zł brutto), ale część pokryje dofinansowanie unijne. 40% całej kwoty pochłonie modernizacja linii tramwajowej, którą finansują Tramwaje Śląskie.

Przeczytaj także: Poznań: zaczyna się budowa węzła Grunwaldzka