Kraków po raz trzeci ubiega się o tytuł Zielonej Stolicy Europy - tym razem na rok 2024. Miejscy radni przyznają, że przystosowanie aglomeracji do zmian klimatycznych jest kwestią kluczową.
Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Oprócz poprawy czystości powietrza poprzez m.in. wymianę pieców węglowych oraz nowoczesny tabor komunikacyjny, Kraków dba także o skuteczność działań z zakresu gospodarki wodnej na swoim obszarze i polepszenie warunków retencji wód opadowych.
My, krakowianie, dawno już zrozumieliśmy, że sami musimy zacząć zmieniać rzeczywistość, nie czekając na systemowe rozwiązania dla całego kraju. Poprawiamy jakość powietrza, ograniczamy hałas, segregujemy odpady, zmieniamy nasze przyzwyczajenia, szanujemy wodę i energię, troszczymy się o zieleń – chwalą się miejscy radni.
Konkretnymi działaniami w ramach powyższych deklaracji jest stworzenie kolejnych parków kieszonkowych, dwa z nich jeszcze wiosną br. mają zostać oddane do użytku mieszkańców: Młodzieżowy Ogród Krakowian przy ul. Nawojki oraz Wiewiórkowy Ogród Krakowian na os. 2 Pułku Lotniczego.
W realizacji pozostają trzy kolejne miejskie enklawy małej retencji: Niebiański Ogród Krakowian przy ul. Kłosowskiego, Fabryczny Ogród Krakowian przy ul. Fabrycznej i Szachowy Ogród Krakowian przy ul. Popławskiego.
Trwają także prace modernizacyjne w parkach: Bednarskiego, Zakrzówek, Duchackim, w Łagiewnikach, przy ul. Karmelickiej i przy dworze Jana Matejki. Poza elementami małej architektury, doposażeniem placów zabaw i pielęgnacją zieleni, montowana jest także nowa, przepuszczalna nawierzchnia alejek, która będzie sprzyjać wsiąkaniu wody opadowej do gruntu.
Przeczytaj także: Łap deszczówkę w Gliwicach – to się opłaca
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.