Sprawdzano ceny zakupu węgla typu orzech i ekogroszek o najwyższej kaloryczności. Orzech klasy I w ostatnim tygodniu marca kosztował średnio 1771 zł za tonę, a ekogroszek – 1980 zł. Maksymalne ceny to aż 2500 zł/t. Pellet, przy średniej na poziomie 1736 zł/t, wszedł na pułap węgla typu orzech.

W większości składów paliwo pozostaje w ciągłej sprzedaży, szczególnie tam, gdzie jest oferowane za więcej niż 2000 zł/t. Część sprzedawców już odczuwa deficyt i podkreśla, że zapasy są na wyczerpaniu i nie widać perspektyw dalszych dostaw. Na razie niewiele jest miejsc, w których towaru brakuje. Bywa, że tworzy się listy kolejkowe.

PAS uważa, że filarem krajowej polityki energetycznej powinna stać się efektywność energetyczna. Dlatego organizacja ponownie wystosowała apel do premiera Mateusza Morawieckiego o intensywne działania rządu dla zwiększenia efektywności energetycznej w Polsce. Niewykorzystany potencjał efektywności energetycznej w naszym kraju jest ogromny. W najbliższych latach zapotrzebowanie na energię do ogrzewania polskich budynków można zmniejszyć ponad dwukrotnie – ograniczając zużycie węgla, gazu czy biomasy. Przełoży się to nie tylko na mniejsze zużycie wspomnianych nośników energetycznych, ale również na niższe rachunki za ogrzewanie – czytamy w dokumencie.

Andrzej Guła, lider PAS, przekonuje, że najtańszą, najczystszą i najbezpieczniejszą energią jest ta, której nie zużyjemy. A podniesienie efektywności energetycznej rozwiąże problem smogu, ograniczy emisje gazów cieplarnianych i zapewni gospodarstwom domowym dostęp do ciepła w przystępnej cenie.

Przeczytaj także: Polski plan odejścia od węglowodorów z Rosji. Najpierw od węgla