Napęd do bramy garażowej to niezwykle wygodne rozwiązanie w codziennej eksploatacji garażu. Brak konieczności wysiadania z samochodu w przypadku deszczu, opadów śniegu, czy po prostu złej pogody jest komfortowym rozwiązaniem, które nie sposób przecenić. Problemem może stanowić wybór odpowiedniego napędu do bramy garażowej. Nie każdy napęd do bramy garażowej będzie właściwy w stosunku do naszych oczekiwań lub do określonego typu bramy.
Fot. Eltrox
Standardowy napęd do bramy garażowej – konstrukcja
Podstawowy zestaw składający się na napęd do bramy garażowej powinien zawierać:
- siłownik, który porusza bramą garażową,
- ramię czyli wózek jezdny,
- centralkę nazywaną czasami systemem sterowania
- pilota
Jeżeli cieszą cię niestandardowe rozwiązania, możesz wyposażyć swoją bramę w dodatkowe “ficzery” lub opcje. To nic innego jak personalizacja napędu do bramy garażowej.
Możesz zatem rozszerzyć swój napęd do bramy garażowej o następujące elementy:
- mechanizm awaryjnego otwierania z dostępem na czytnik linii papilarnych,
- moduł do zdalnego sterowania za pomocą smartfona
- ogranicznik otwierania bramy do szerokości np. 1,5 metra
- sygnalizator awarii,
- podświetlenie LED,
- funkcję automatycznego zamykania.
Uwaga! O jednej rzeczy nie wolno ci zapomnieć, kiedy myślisz o napędzie do bramy garażowej. To system awaryjnego, ręcznego otwierania na wypadek wyłączenia prądu. Pamiętaj o tym. W przeciwnym razie może okazać się, że twój samochód będzie musiał spędzić noc pod gołym niebem.
Rodzaje napędów do bramy garażowej
Wybór napędu do bramy garażowej powinien być warunkowany przede wszystkim gabarytem bramy. Nie każdy napęd do bramy garażowej “udźwignie” swoje zadanie. Źle dobrany napęd do bramy pod kątem jej ciężaru może mieć w związku z tym krótszą żywotność, a tym samym narazi cię na kolejny koszt. Żeby tego uniknąć powinieneś wiedzieć, że część napędów do bram garażowych przeznaczona jest do poruszania małymi, lekkimi bramami – w ich przypadku siła ciągnięcia i pchania powinna być na poziomie 400-500 N. Do bram o dużych rozmiarach zalecane są napędy do bram, w których ww. siła oscyluje pomiędzy 1000, a 1200 N.
Ważną kwestią jest też szybkość przesuwania, którą zapewnia napęd do bramy garażowej. Dla mniej cierpliwych zalecane są napędy do bram działające szybko. To znaczy taki, w których prędkość przesuwna wynosi więcej niż 12 cm/sek. Podczas dokonywanego wyboru powinniśmy wziąć pod uwagę rozmiar i wagę bramy. Zasada jest następująca – im brama większa tym napęd do bramy garażowej powinien być szybszy. Nasi doradcy powinni pomóc ci to obliczyć.
Kolejnym istotnym elementem wyboru napędu do bramy garażowej jest to, czy zdecydujesz się na napęd wyposażony w łańcuch czy w pasek. Wybór paska zapewnia cichsze otwieranie bramy. Łańcuch może budzić sąsiadów, kiedy opuszczał będziesz garaż wcześnie rano. Łańcuch jest też elementem napędu do bramy, który wymaga smarowania. Powinieneś wziąć to pod uwagę jeśli nie lubisz tego typu obowiązków.
Sposób sterowania napędem do bram garażowych
Napęd do bramy garażowej sterowany jest za pomocą pilota. Warto jednak pamiętać, że większość napędów do bram garażowych działa na częstotliwościach 868,35 MHz lub 433,92 MHz. Dlaczego to ważne? Dlatego, że pozostałe częstotliwości wykorzystywane są przez inne urządzenia. W związku z tym, jeśli sterowanie naszym napędem do bramy garażowej będzie odbywało się w oparciu o inne niż wskazane częstotliwości to brama może otwierać się w sposób niekontrolowany.
Jeżeli szczególnie zależy ci na bezpieczeństwie, warto rozważyć wybór pilota do bramy z systemem zmiennego kodowania. Tego rodzaju sygnał zmienia się każdorazowo i trudno jest go przechwycić.
Montaż napędu do bramy garażowej – o czym warto pamiętać?
Po pierwsze zatroszcz się o to aby projekt twojego garażu (domu) nie zawierał elementów znajdujących się pod sufitem, które mogą utrudniać montaż napędu do bramy garażowej (np. montaż szyny). Problemem okazać się może także zbyt niskie nadproże.
Po drugie zwróć uwagę na to, czy poszczególne napędy do bram znajdujących się w twoim domu lub na terenie twojej posesji pochodzą od tego samego producenta. Jeśli tak nie jest może się okazać, że będziesz potrzebował nie jednego, a kilku pilotów.
Podsumowanie
Dla przypomnienia podsumujmy. Podczas wyboru napędu do bram garażowych powinieneś zwrócić uwagę na:
- siłę ciągnięcia i pchania
- czas otwierania bramy
- możliwość ręcznego otwarcia awaryjnego
- ilość miejsca pozostawionego na umieszczenie napędu do bramy garażowej
- model przeniesienia napędu bram do bramy garażowej (łańcuch czy pasek)
- możliwość rozbudowania napędu do bramy o dodatkowe funkcje
Zawsze warto też zasięgnąć opinii użytkowników napędów do bram garażowych lub skonsultować się z naszymi doradcami, którzy na pewno udzielą wam niezbędnych informacji.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.