Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wspólnie z branżą budowlaną zainicjowała zmiany w przepisach dotyczących wbudowywanie destruktu asfaltowego. Wejście w życie rozporządzenia ministra klimatu i środowiska pozwala łatwiej go wykorzystać. Zostaną zaktualizowane wzorcowe dokumenty kontraktowe.
Frezowanie starej nawierzchni bitumicznej przy budowie autostrady A1. Krzysztof Nalewajko/GDDKiA
Setki milionów złotych oszczędności
Ułatwienia pozyskiwania i ponownego wbudowywania destruktu asfaltowego ma ogromne znacznie dla GDDKiA oraz podatników. W kolejnych latach dojdzie do wymiany nawierzchni na odcinkach autostrad i dróg ekspresowych oddanych do użytku przed rokiem 2012, a także budowy nowych tras w miejscu istniejących. Zostanie zwiększony zakres przebudów i remontów sieci dróg krajowych. Dzięki zastosowaniu destruktu jako substytutu materiału i dodatkowo uniknięciu kosztów transportu kruszyw oszczędności, w kilkuletniej perspektywie, przekroczą 400 mln zł.
Stanie się tak w wyniku wejścia w życie rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2021 r. „w sprawie określenia szczegółowych kryteriów stosowania warunków utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego”. Po ich spełnieniu odzyskany materiał będzie można ponownie wykorzystać, przy zachowaniu jego odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa. Nowe przepisy przyniosą korzyści ekonomiczne oraz środowiskowe.
Kto i jak wykorzysta destrukt?
Jak będzie można wykorzystać destrukt? Jeśli właścicielem będzie GDDKiA, może on zostać pozostawiony do użytku własnego (na potrzeby utrzymaniowe), przekazany nieodpłatnie samorządom lub sprzedany w ramach przetargów. Gdy będzie on własnością wykonawcy, ten zagospodaruje go zgodnie z warunkami zawartymi w kontrakcie. W tym celu aktualizujemy wzorcowe dokumenty kontraktowe, począwszy od specyfikacji na projektowanie przez program funkcjonalno-użytkowy, warunki udziału w przetargu czy też wykonania i odbioru robót budowlanych. Te zmiany pozwolą szerzej niż obecnie wykorzystać destrukt na budowach – informuje Dyrekcja.
O przydatności materiału pozyskiwanego z rozbiórki zadecydują badania prowadzone na etapie projektowania przebudów lub remontów dróg krajowych. GDDKiA wprowadzi obowiązek wykonania bilansu wykorzystania materiałów z rozbiórki poszczególnych warstw konstrukcyjnych istniejącej nawierzchni. Takie rozwiązanie dostarczy informacje o tym, w jakich sektorach robót będzie można zagospodarować maksymalną ilość destruktu.
Frezowanie nawierzchni. Fot. GDDKiA
Zachęty w kryteriach przetargowych
Szczegółowe metody i sposób pozyskiwania oraz składowania materiału będą opisane w programie funkcjonalno-użytkowym. Wykonawcy zobligowani również zostaną do maksymalizacji zagospodarowania materiału pozostałego z rozbiórki nawierzchni. Doprecyzujemy zapisy o możliwości pozyskiwania destruktu spoza inwestycji, pod warunkiem spełnienia wymagań regulowanych rozporządzeniem oraz dokumentami wewnętrznymi GDDKiA – czytamy w komunikacie.
W tych inwestycjach, w których destrukt asfaltowy będzie dobrej jakości, zostaną określone wymagania dotyczące sprzętu, jaki powinien posiadać wykonawca w przypadku zastosowania materiału na gorąco w warstwach mineralno-asfaltowych. W przetargach pojawią się kryteria pozacenowe premiujące jego maksymalne wykorzystywanie. Będzie to dotyczyć zadań realizowanych w śladzie istniejących dróg.
GDDKiA aktualizuje wzorcowe warunki wykonania i odbioru robót budowlanych (WWiORB), by zwiększyć możliwość i zakresy wbudowywania destruktu. Pojawiły się także nowe projekty wzorcowe na roboty związane z jego wykorzystaniem. Trwają prace nad kolejnymi obszarami i technologiami materiału z rozbiórki, np. tzw. remixing na miejscu.
Przeczytaj także: GDDKiA podtrzymała plan przetargów. Mimo niestabilnej sytuacji
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.