Spółka Orlen Upstream rozpoczęła wytwarzanie energii elektrycznej z własnych złóż gazu ziemnego. Surowca z kopalni w woj. kujawsko-pomorskim wystarczy na około 14 lat. Roczna produkcja elektryczności odpowiada potrzebom około 70 tys. gospodarstw domowych.
Kopalnia na złożu Bajerze. Fot. PKN Orlen
Zasoby dwóch złóż to około 1,5 mld m3 gazu ziemnego łącznie
Roczna produkcja energii elektrycznej to tyle, ile zużywają mieszkańcy Torunia
Produkcja rozpoczęła się w osiem miesięcy po przekazaniu placu budowy
Złoża na 14 lat produkcji
Zasoby złóż Bajerze i Tuchola są szacowanie na łącznie około 1,5 mld m3 zaazotowanego gazu ziemnego. Wydobycie pozwala na roczną produkcję 125 tys. MWh energii elektrycznej. To mniej więcej tyle ile zużywają mieszkańcy miasta o wielkości Torunia.
W obu ośrodkach zamontowano po dwa silniki gazowe i generatory, a prąd jest przesyłany linią kablową do sieci dystrybucyjnej Energa Operator w Bajerze oraz ENEA Operator w Tucholi, a następnie do odbiorców końcowych. Zestawy produkują nie tylko energię elektryczną, ale także ciepło. Wykorzystywane jest ono na potrzeby instalacji technologicznej i kopalni.
Umowę na roboty budowlano-montażowe podpisano pod koniec 2020 r. Prace dotyczyły zagospodarowania odwiertów gazu ziemnego, budowy kompletnej infrastruktury do wydobycia i oczyszczenia gazu ziemnego zaazotowanego oraz dostawy i zabudowy zestawów prądotwórczych.
Modułowe instalacje
Uruchomienie wytwarzania z gazu ziemnego z kujawsko-pomorskich złóż nastąpiło w zaledwie osiem miesięcy od przekazania placu budowy wykonawcy i w 14 miesięcy od podpisania z nim umowy.
W Bajerzu i Tucholi zastosowano instalacje modułowe. Wszystkie elementy, także budynki, można zdemontować po wyczerpaniu zasobów i przenieść w miejsce kolejnych złóż (w całości lub części).
Dalsze poszukiwania gazu
Prowadzone w woj. kujawsko-pomorskim prace są częścią realizowanego przez Orlen Upstream projektu na obszarze EDGE, którego jednym z celów jest zagospodarowanie złoża Bajerze oraz złoża Tuchola w oparciu o generowanie energii elektrycznej z zaazotowanego gazu ziemnego – czytamy w komunikacie.
Analiza otworów Bajerze-1K, Bajerze-2 oraz Tuchola-3 i Tuchola-4K potwierdziła występowanie akumulacji gazu ziemnego związanych z węglanowymi poziomami dolomitu głównego lub dewonu w skali umożliwiającej uruchomienie produkcji.
Trwają analizy kolejnych danych geologicznych z tego obszaru. Spółka ocenia możliwość zagospodarowania w przyszłości złoża Rosochatka w powiecie tucholskim.
60% energii elektrycznej ze źródeł zero- i niskoemisyjnych
Obecnie w segmencie upstream PKN Orlen prowadzi działalność w Polsce oraz Kanadzie. Średnie wydobycie w 2021 r. wyniosło 16,7 tys. boe/d, a zasoby zostały oszacowane na poziomie 171,5 mln boe.
W ubiegłym roku Grupa Orlen wyprodukowała 11,5 TWh energii elektrycznej, w tym 60% ze źródeł zero- i niskoemisyjnych. Nakłady inwestycyjne na nowoczesną energetykę mają wynieść 47 mld zł do 2030 r. Przeznaczone zostaną na morskie farmy wiatrowe, instalacje wiatraków na lądzie i farmy fotowoltaiczne, a także bloki CCGT w Polsce i Czechach. Trwa też program biogazowy – trzy zakupione obiekty są przekształcane w biometanownie.
Przeczytaj także: Ile mamy zapasów gazu w Polsce?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.