Systemy wspomagające pracę operacyjną centrów operacyjnych umożliwiają monitorowanie obiektów hydrotechnicznych i optymalizację przeprowadzania fal wezbraniowych oraz powodziowych korytami rzek.

W ramach zadania dotyczącego ośrodków w Krakowie i Wrocławiu wdrożono w tym drugim mieście niezależny i odporny na sytuacje kryzysowe system cyfrowej łączności dyspozytorskiej. Instalacje przeprowadzono w:

  • sterowniach obiektów hydrotechnicznych (stopnie wodne, zbiorniki retencyjne wraz z obiektami towarzyszącymi i zbiorniki suche);
  • jednostkach mobilnych (samochody serwisowe, jednostki pływające);
  • biurach nadzorów wodnych, będących w administracji RZGW we Wrocławiu.

System dyspozytorski zapewnia komunikację głosową w obiektach (jednym lub w grupie). Nie dotyczą go problemy przeciążenia w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak okresy wzmożonej komunikacji w sieci GSM (np. w czasie powodzi lub świąt) – jest odseparowany od usług publicznych i dzięki temu niezawodny.

Łączność dyspozytorska wspierać będzie funkcjonowanie centrum i służby techniczne na obiektach hydrotechnicznych w realizacji bieżących zadań oraz w sytuacjach kryzysowych. Ponieważ dodatkową cechą wykorzystywanej technologii jest możliwość przesyłania danych, rozwiązanie to zostanie wykorzystane do przesyłania danych o położeniu jednostek mobilnych (głównie lodołamaczy) – czytamy w komunikacie.

Wykonawcą zadania było konsorcjum firm Sprint (lider) z Polski oraz Elvys ze Słowacji. Koszty realizacji wyniosły ponad 4,25 mln zł brutto. Prace trwały od grudnia 2020 r. do maja 2022 r.

Przeczytaj także: IMGW – w Polsce rośnie zagrożenie suszą