Podczas prac archeologicznych prowadzonych w ramach rewitalizacji poznańskiego Starego Rynku znaleziono drewniane rury wodociągowe sprzed 400 lat. Odkryto też pomieszczenie, w którym prawdopodobnie mieściła się stacja transformatorowa do zasilania tramwajów.
W Poznaniu odkryto drewniany wodociąg sprzed 400 lat. Fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie
- Drewniane rury wodociągowe pochodzą prawdopodobnie z XVII w.
- Pod Starym Rynkiem w Poznaniu zaplanowano zbiorniki retencyjne
- W trakcie prac odkryto pomieszczenie ze stają zasilającą pierwszą linię tramwajową w mieście
Wodociąg na miarę czasów
Najstarszym znaleziskiem na poznańskim Starym Rynku są drewniane rury wodociągowe pochodzące prawdopodobnie z XVII w. W tym czasie takie instalacje wodne drążono w szerokich pniach drzew. Do naszych czasów przetrwały dzięki temu, że grunt był lekko wilgotny. Dokładniejszy wiek elementów będzie znany po przeprowadzeniu badań dendrologicznych.
Fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie
Zapomniane pomieszczenie
W trakcie robót budowlanych odkryto betonową konstrukcję w centralnej części rynku , między budynkiem Odwachu a Galerią Arsenał. Było w połowie zalane wodą, przypominało zbiornik. Po jej odpompowaniu pod nadzorem archeologów, do środka wprowadzono kamerę. Pomieszczenie o wysokości 5 m, długości 14 m i szerokości 8 m służyło dwóm transformatorom do zasilania tramwajów. Zostały w nim odcięte kable.
Fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie
W sprawozdaniach magistratu znajduje się informacja, że budowa obiektu zakończyła się w 1931 r. Finansowała ją elektrownia miejska. Znalezisko jest śladem po torowisku tramwajowym, która do 1955 r. przebiegała przez Stary Rynek. Była pierwszą taką trasą w mieście, zastąpiła linię tramwaju konnego. Pomieszczenie zostanie uszczelnione i zasypane.
Fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie
Zbiorniki retencyjne i wyspy zieleni
Badania archeologiczne związane są z trwającą rewaloryzacją płyty Starego Rynku. Prowadzi się je m.in. w miejscach przeznaczonych pod zbiorniki retencyjne, toaletę podziemną, separatory, śmietniki podziemne i trafostację – czytamy w komunikacie.
Modernizacja Starego Rynku obejmuje wymianę podziemnej infrastruktury i budowę zbiorników retencyjnych. Pojawi się równa nawierzchnia płyty rynku i przyległych ulic. Powstanie przy użyciu zabytkowego materiału: kostki, krawężników i granitowych płyt chodnikowych. Przewidziano wyspy zieleni w formie klombów z drzewami i siedziskami.
Przeczytaj także: Gdański szlak wodociągowy – to trzeba zobaczyć
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.