Każda branża związana z produkcją potrzebuje przestrzeni magazynowych, w których można w bezpieczny sposób przechowywać różnego rodzaju produkty – plony rolne, materiały budowlane, produkty żywnościowe, chemiczne i wiele innych. W dzisiejszych czasach większość branż stawia na magazyny urządzane w specjalnie stawianych w tym celu halach stalowych. W jaki sposób są one projektowane i budowane?
Fot. Skeleton
Planowanie inwestycji
Powstanie każdej hali musi być poprzedzone skrupulatnym planowaniem. Niezbędne do tego jest zebranie kluczowych informacji na temat:
- potrzeb klienta i przeznaczenia hali – hala w której przechowywane będą ziarna zbóż i inne plony rolne musi spełniać inne wymogi, niż obiekt przeznaczony do przechowywania wyrobów hutniczych;
- warunków zabudowy i zagospodarowania okolicy – hala musi mieć dostęp do drogi oraz mediów (np. elektryczności), ponadto nie może stanowić przeszkody dla przyszłych okolicznych inwestycji i być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;
- warunków gruntowych – jeśli na danej działce grunt ma specyficzne właściwości, np. wysoki poziom wód gruntowych, proces budowy hali i jej konstrukcja muszą zostać do nich dostosowane.
Na podstawie wszystkich tych danych tworzony jest projekt hali, zawierający informacje nie tylko na temat jej kształtu i wielkości, ale również materiałów niezbędnych do jej postawienia. Wiele firm specjalizujących się w konstruowaniu hal stalowych dysponuje szerokim wyborem gotowych projektów, które można dostosować do warunków panujących na konkretnej działce. Możliwe jest również zamówienie projektu indywidualnego – usługę taką znajdziemy w ofercie firmy Skeleton.
Na etapie planowania dopełniane są również wszelkiego rodzaju formalności, między innymi uzyskanie pozwolenia na budowę.
Prace ziemne
Po zaakceptowaniu projektu i uzyskania zgody na budowę, przeprowadzane są prace ziemne – ich celem jest wykonanie solidnego fundamentu, na którym powstanie konstrukcja hali. To jedyny etap prac konstrukcyjnych hali, który może być przeprowadzony wyłącznie w określonych warunkach pogodowych, a więc przy odpowiedniej temperaturze i bez opadów.
Montaż hali
Gotowe fundamenty są gotowe do postawienia na nich hali. Skonstruowana jest ona w znacznej mierze z prefabrykowanych komponentów, takich jak profile stalowe oraz płyty warstwowe. Wytwarzane są one w zakładach fabrycznych zgodnie z projektem, a następnie zwożone na plac budowy, gdzie są montowane w jedną całość. Stawianie hali stalowej jest proste i łatwe, całość może być zakończona w przeciągu zaledwie kilku dni, w zależności od wielkości i stopnia skomplikowania konstrukcji. Ponadto prace montażowe można przeprowadzać we właściwie dowolnych warunkach pogodowych. Zwieńczeniem całego procesu budowy są prace wykończeniowe, polegające na montażu niezbędnych systemów i instalacji, np. elektryki czy ogrzewania.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.