W Radomsku w trakcie każdej ulewy dochodzi do podtopień. Źródłem kłopotów jest rzeka Radomka. Sytuacja ma się jednak poprawić. Wody Polskie i miasto podpisały już porozumienie.
Fot. UM Radomsko
- Całkowity koszt inwestycji oszacowano na ponad 32,1 mln zł
- Radomsko posiada już część dokumentacji
- Koryto Radomki zostanie przebudowane na długości 1,8 km
Radomka to prawy dopływ Warty o długości 11,76 km i powierzchni zlewni 55,31 km2. Przepływa przez tereny silnie zurbanizowane, w tym ścisłe centrum Radomska. Porozumienie zakłada zwiększenie przepustowości koryta (kształtowanie przekroju poprzecznego i podłużnego) oraz retencji w dolinie rzeki.
Źródło: UM Radomsko
W planie jest budowa polderów zalewowych, stopnia kaskadowego oraz wykonanie nowej budowli przelewowo-upustowej dla istniejącego zbiornika Metalurgia.
Określono, że na przeprowadzenie wszystkich prac potrzeba około pięciu lat. Całkowity koszt inwestycji oszacowano na ponad 32,1 mln zł, z czego 19,2 mln zł wyniesie wkład Wód Polskich.
Kto i za co będzie odpowiadać?
Do państwowego podmiotu będą należeć roboty budowlane, w tym odbudowa i przebudowa koryta rzeki na odcinku o długości 1,8 km. Miasto Radomsko odpowiada za aktualizację dokumentacji, uzyskanie decyzji administracyjnych i sprawy własnościowe. Posiada już zgodę na przebudowę koryta od ul. Kraszewskiego do ul. Reymonta.
Fot. UM Radomsko
Proces projektowania zadania przebudowy rzeki Radomki i eliminacji podtopień w mieście jest bardzo trudny i czasochłonny. Jesteśmy obecnie w końcówce tego projektowania – powiedział prezydent miasta Jarosław Ferenc.
Drugą stroną porozumienia jest poznański oddział Wód Polskich. W ostatnim czasie coraz większym problemem stają się te cieki, które przebiegają przez obszary zurbanizowane. W wyniku coraz gwałtowniejszych opadów często stają się areną podtopień, które kilkadziesiąt lat temu nie występowały – stwierdził dyrektor oddziału Bogumił Nowak, dodając:
Bardzo się cieszę, że mamy możliwość współpracy z Radomskiem. Rozmowy trwały długo, ale został wypracowany kompromis. Mam nadzieję, że inwestycja, na którą środki zarezerwowało miasto i Wody Polskie, uzyska także pozytywną opinię od innych instytucji finansujących, bo zakładamy, że będziemy pozyskiwać na część inwestycji środki zewnętrzne.
Przeczytaj także: Poprawi się ochrona przeciwpowodziowa w rejonie środkowej Odry
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.