• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Opolszczyzna: polder Żelazna będzie dwa razy większy

Opublikowano: 09-08-2021 Źródło: Wody Polskie w Gliwicach

Przebudowa polderu Żelazna podwoi jego powierzchnię, a rozbudowa wału przeciwpowodziowego Odry przy miejskiej oczyszczalni ścieków w miejscowości Kędzierzyn-Koźle ograniczy ryzyko strat powodowanych przez wielką wodę. Zwiększy się ochrona przeciwpowodziowa Opola i okolicznych miejscowości.


Fot. Wody Polskie w Gliwicach Fot. Wody Polskie w Gliwicach
  • Powierzchnia polderu zwiększy się z 200 ha do 400 ha
  • Pozwoli to retencjonować 9,7 mln m3 wody
  • Obiekt będzie chronić przed skutkami powodzi, jakie statystycznie występują raz na 33 lata

Kluczowy obiekt przecipowodziowy

Polder Żelazna jest elementem hydrowęzła Opole i jednym z kluczowych obiektów chroniących tereny mieszkalne oraz inwestycyjne Opola, a także sąsiednich gmin. Powstał przed 1939 r., właśnie trwa jego przebudowa i rozbudowa. Modernizacja zakończy się w 2023 r., a powierzchnia polderu wzrośnie z 200 ha do 400 ha. Będzie zabezpieczał obszar od specjalnej strefy ekonomicznej w Opolu, przez zamieszkałe tereny przy ul. Partyzantów, dzielnicę Sławice aż do obwodnicy północnej miasta Opola. Ochronę otrzymają też miejscowości Żelazna, Dąbrowa i Dobrzeń Wielki. Na tych terenach znajduje się mienie o szacowanej wartości 800 mln zł.

Fot. Wody Polskie w Gliwicach Fot. Wody Polskie w Gliwicach


Rozbudowa wałów na długości 11 km

Koszt trwającego I etapu rozbudowy to około 90 mln zł. Obejmuje on prace ziemne, w tym budowę i przebudowę wałów przeciwpowodziowych oraz obiektów towarzyszących. W drugiej części dojdzie do przebudowy przepompowni Żelazna, a docelowo polder będzie retencjonował 9,7 mln m3 wody.

Fot. Wody Polskie w Gliwicach Fot. Wody Polskie w Gliwicach

Aktualnie trwa budowa i rozbudowa obwałowań na długości około 11 km. Wykonano prace przygotowawcze, drogi techniczne i place składowe, przebudowano kolidującą z wałem linię niskiego napięcia. Równocześnie prowadzone są roboty związane z mobilnymi pompowniami, które będą działać w kilku miejscach polderu. Są już grodzie stalowe, przygotowano podłoże pod betonowanie płyt dennych, poprzedzone niezbędnymi wykopami. Realizowane są: przebudowa wybranych przepustów wałowych i drogowych, a także przewału dolnego na wale polderu Żelazna.

Fot. Wody Polskie w Gliwicach Fot. Wody Polskie w Gliwicach

Prace przy zbiorniku

Rozebrano już zbiornik wyrównawczy, powstają kluczowe elementy polderu. Przygotowano podłoże pod konstrukcję nowego zbiornika, który powstanie w miejsce starego. Gotowe jest też dno instalacji pod budowlę wlotową do zbiornika wstępnego. Odmulono dno budowli wylotowej, przeprowadzono jej reprofilację oraz oczyszczono koryto kanału odpływowego. Armatura obecnej przepompowni (sześć zestawów pompowych) została zdemontowana, wykonano reprofilację betonów na ścianach wszystkich komór czerpnych i ścianach wszystkich wlotów do tych komór. Reprofilacji poddano także całości ścian (bez sufitów) w hali pomp. Wykonano izolację i ocieplenie budynku przepompowni. Na ukończeniu są prace nad wykopaniem rowu, łączącego koryto rzeki Ryjec z Kanałem Półwieś – informują gliwickie Wody Polskie. Zbiornik ma zapewnić ochronę przed skutkami powodzi występujących raz na 33 lata.

Fot. Wody Polskie w Gliwicach Fot. Wody Polskie w Gliwicach

Inwestycja przebudowy polderu Żelazna współfinansowana jest z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, środków Miasta Opole, oraz środków Wód Polskich.

Rozbudowa wału przeciwpowodziowego Odry przy miejskiej oczyszczalni ścieków w miejscowości Kędzierzyn-Koźle jest realizowana w ramach odrębnej inwestycji.

Przeczytaj także: Wał przeciwpowodziowy w dolinie Warty zostanie wyremontowany

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia