W nocy z 20 na 21 czerwca 2020 r. w małopolskim Łapanowie w ciągu kilku godzin powstała fala powodziowa w kulminacyjnym momencie sięgająca 596 cm. Doszło do przelania się wody przez lewy wał rzeki Stradomki i zalania centrum Łapanowa. Wody Polskie podpisały właśnie umowę na opracowanie koncepcji ochrony przed powodzią zlewni Stradomki.


W dokumentacji uwzględnione zostaną cztery zbiorniki: Szczyrzyc, Zegartowice, Lubomierz i Łapanów. W planie jest także przebudowa wałów w Łapanowie. Szacunkowy koszt robót budowlanych to 200 mln zł.

Zadania zostały ujęte w aktualizacji Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym, a także w wieloletnim Programie Budowy Zbiorników Wodnych. Jak tłumaczą Wody Polskie, to kompleksowa inwestycja, której efektem będzie zmniejszenie ryzyka powodziowego w dolinie rzeki, a co za tym idzie bezpośrednia ochrona mieszkańców przed powodzią, zwiększenie retencji wodnej i przeciwdziałanie skutkom suszy za pomocą zbiorników wielofunkcyjnych. Inwestycja wpłynie również korzystnie na stabilizację dna rzeki, jak również uatrakcyjni teren turystycznie.

Zgodnie z planami, układ przeciwpowodziowy z czterema zbiornikami gotowy ma być w 2030 r. Stradomka to prawy dopływ Raby o długości 40 km.

Przeczytaj także: Radomsko chce wyeliminować podtopienia w centrum