• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Baltic Power ma umowę na transport i instalację turbin wiatrowych

Opublikowano: 02-08-2022 Źródło: PKN Orlen

Spółka z Grupy Orlen podpisała z duńską firmą Cadeler umowę rezerwacyjną na transport i instalację około 70 turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, przedsięwzięcia realizowanego wspólnie przez PKN Orlen oraz spółką Northland Power z Kanady.


Baltic Power zabezpieczył transport i instalację morskich turbin wiatrowych. Fot. Orlen Baltic Power zabezpieczył transport i instalację morskich turbin wiatrowych. Fot. Orlen
  • Duńczycy zapewnią dostępność statku instalacyjnego podczas budowy morskiej farmy wiatrowej
  • Prace zaplanowano na lata 2024–2026
  • Obiekt, według założeń, może mieć moc do 1,2 GW

W stronę prac budowlanych

Dalsze działania obejmą, jak informuje PKN Orlen, wybór dostawców turbin, fundamentów, kabli wewnętrznych i eksportowych, wykonawców morskich i lądowych stacji elektroenergetycznych oraz serwisu i utrzymania farmy. Obiekt ma być wybudowany w latach 2024–2026, w założeniach ma mieć do 1,2 GW.


Duńskie doświadczenie

Duńskie przedsiębiorstwo specjalizuje się w montażu morskich turbin wiatrowych – w ciągu ostatnich 10 lat firma zainstalowała prawie 400 takich obiektów oraz ponad 500 fundamentów. Produkowana przez te wiatraki energia elektryczna może pokryć zapotrzebowanie około 5,5 mln europejskich gospodarstw domowych. Kontrakt gwarantuje dostępność statku do stawiania wież wiatrowych na morzu. Ostateczna umowa zostanie podpisana przez spółkę Baltic Power po podjęciu decyzji inwestycyjnej.

Fot. Orlen Fot. Orlen

Badania geotechniczne już wykonane

Firma jest pierwszym deweloperem na polskim obszarze Morza Bałtyckiego, który ukończył badania geotechniczne. Pomiary wykonywano na 130 km2 powierzchni planowanej morskiej farmy wiatrowej oraz 30 km trasy kablowej, którą prąd popłynie z elektrowni na ląd. W tych pracach uczestniczyło kilkuset badaczy, techników i operatorów, przeprowadzono tysiące pomiarów i sondowań. Statki uczestniczące w tej operacji przepracowały ponad 20 tys. godz. Długość odwiertów to łącznie kilka kilometrów, a ich głębokość, w zależności od lokalizacji, osiągała nawet kilkadziesiąt metrów.

Orlen chce jeszcze postawić 11 morskich elektrowni

Grupa Orlen, oprócz realizowanego przedsięwzięcia, wystąpiła o 11 koncesji o szacowanej łącznej mocy przekraczającej 10 GW. Przy pełnym wykorzystaniu tego potencjału produkcja energii elektrycznej zaspokoiłaby jedną czwartą krajowego zapotrzebowania. Trwają analizy możliwości przeprowadzenia takich inwestycji na wodach Litwy i Łotwy.

Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. zakłada budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy od 9 do 11 GW. Inwestycje w porty miałyby stać się bodźcem dla rozwoju regionów i polskiej gospodarki.

Przeczytaj także: Największa pływająca elektrownia słoneczna w Europie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!