Elektrociepłownia Kielce należąca do spółki PGE Energia Ciepła będzie wyposażona w instalację wysokosprawnej kogeneracji. Źródło gazowe ograniczy emisją dwutlenku węgla, poprawi jakość powietrza w mieście i zapewni stabilne dostawy ciepła i energii elektrycznej.
Elektrociepłownia w Kielcach zostanie zmodernizowana. Fot. PGE Energia Ciepła
- Jednostka będzie mieć moc elektryczną 7 MWe, a cieplną – 12 MWt
- Produkcja z OZE i kogeneracji osiągnie 62% całości wytwarzania
- Dojdzie do redukcji emisji CO2 o ponad 46,22 tys. ton rocznie
Wysokosprawna kogeneracja w Kielcach
Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu „Program Inwestycyjny Elektrociepłowni Kielce – budowa nowego źródła wysokosprawnej kogeneracji”. Zostanie zbudowana jednostka wytwórcza na gaz ziemny o nominalnej mocy elektrycznej 7MWe oraz wodny kocioł odzysknicowy o mocy cieplnej 12 MWt. Dzięki temu energia elektryczna i cieplna będą wytwarzane w skojarzeniu w warunkach wysokosprawnej kogeneracji.
Najważniejsze elementy instalacji to źródło kogeneracyjne w oparciu o turbozespół gazowy wraz z kotłem, stacja przygotowania gazu, komin, stacja transformatorowa oraz infrastruktura techniczna i komunikacyjna. Jednostka zastąpi kocioł węglowy typu WP-140. Przedsięwzięcie wpisuje się w plany odejścia od węgla w obiektach ciepłowniczych Grupy PGE.
Całe ciepło dla miasta z elektrociepłowni
Elektrociepłownia w Kielcach pokrywa całość zapotrzebowania miasta na ciepło dostarczane przez zintegrowany system ciepłowniczy należący do spółki MPEC Kielce. Po oddaniu nowej jednostki do użytku struktura produkcji w kieleckiej elektrociepłowni będzie podzielona między źródła odnawialne (blok biomasowy kogeneracyjny) – 15%, kogenerację węglową – 28%, kogenerację gazową – 19% i pozostałe źródła (kotły wodne) – 38%. W efekcie produkcja z odnawialnego źródła energii oraz kogeneracji osiągnie 62%.
Efekty ekologiczne
Zadanie ma zostać zrealizowane do końca 2024 r., efekty ekologiczne powinny się pojawić do 31 grudnia 2025 r. Redukcja emisji CO2 wyniesie ponad 46,22 tys. ton rocznie, ograniczone ma być zużycie energii pierwotnej o 95,61 tys. GJ. Produkcja energii elektrycznej wyniesie 48 GWh rocznie a energii cieplnej w skojarzeniu w tym czasie – 280 tys. GJ.
Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 69,4 mln zł. Wsparcie finansowe w wysokości do 55,9 mln zł pochodzi ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przeczytaj także: Pierwsza na świecie linia kolejowa z pociągami wodorowymi już działa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.