• Pompy ciepła zapewniają nawet czterokrotnie niższe koszty ogrzewania od kopciuchów na węgiel
  • Według PAS należy wspierać ocieplenia domów, a nie dopłacać do węgla
  • Nawet gaz ziemny wypada taniej od węgla

Ceny w składach węgla

PAS po raz trzeci zleciał kontrolę cen paliw stałych w 32 składach węgla we wszystkich województwach. W styczniu 2021 r. węgiel orzech kosztował średnio 881 zł za tonę, w sierpniu 2022 r. było to już 2900 zł – to wzrost o 229%. Pellet podrożał o 166%, z 918 zł na 2445 zł. Drewno kawałkowe poszło w górę o 83%, 213 zł na 390 zł. Jednak dostępne było jedynie w 10 badanych składach.


Metr nasypowy drewna świeżego tańszych gatunków można w niektórych regionach Polski zakupić już za 150 zł, podczas gdy w sieciach marketów budowlanych cena metra przestrzennego suchego drewna sięga 700 zł, a na popularnych serwisach internetowych można znaleźć oferty przekraczające 1000 zł – czytamy w komunikacie.

Ile kosztuje ogrzewanie

Z kalkulatora cen ogrzewania Porozumienia Branżowego Na Rzecz Efektywności Energetycznej wynika, że aktualnie najtańszą metodą ogrzewania jest pompa ciepła: w zależności od typu opłaty roczne wyniosą od 2350 do 3510 zł. W przypadku kopciucha na węgiel jest to 12460 zł, kotła węglowego „ekoprojekt” – 9540 zł, gazowego – 4870 zł, a kotła na drewno „ekoprojekt” – 4010 zł.

Mit taniego węgla rozpada się. Ogrzewanie domu węglowym kopciuchem jest nawet pięciokrotnie droższe niż pompą ciepła oraz dwa i pół razy droższe niż ogrzewanie gazem – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik PAS. Dlatego rządowa strategia podtrzymywania naszego uzależnienia od węgla i jego finansowe wspieranie jest wprowadzaniem ludzi w błąd. Węgiel jest najdroższym źródłem ciepła w Polsce. To wiadomość, która dotrze do obywateli, gdy przyszłej wiosny podsumują koszty ogrzewania – dodaje.

Rząd działa doraźnie, a nie planowo

Według PAS, rząd nie postawił na efektywność energetyczną, zamiast wspierać ocieplenia domów dopłaca do węgla. Organizacja uważa, że to krótkowzroczna polityka, koncentrująca się na działaniach doraźnych, a nie planowaniu. Na dopłaty zostanie wydanych 11,5 mld zł, a w programie Czyste Powietrze przez cztery lata wypłacono jedynie 3,3 mld zł.

Termomodernizacja jest najlepszym sposobem na ograniczenie wydatków za ogrzewanie i ciepłą wodę. Dobra izolacja oznacza opłaty niższe o przynajmniej połowę.

Po czterech latach trwania programu Czyste Powietrze, pierwotna dotacja na ocieplenie domu nie została nawet indeksowana inflacyjnie. Oznacza to, że przy obecnych wysokich cenach materiałów ociepleniowych nie jest już ona wystarczającą zachętą do takiej inwestycji – informuje PAS.

Przeczytaj także: PAS: dodatek energetyczny zamiast węglowego dla wszystkich