Spółki KGHM Polska Miedź i SN Nuclearelectrica z Rumunii podpisały niewiążące memorandum o współpracy w zakresie rozwoju projektów małych reaktorów modułowych (SMR).
Polsko-rumuńska współpraca w zakresie rozwoju elektrowni atomowych SMR. Fot. NuScale Power
Plany kooperacji dotyczą wymiany doświadczeń oraz know-how i mają trwać 36 miesięcy. Obejmą aspekty techniczny, ekonomiczny, prawny, finansowy oraz organizacyjny. Ma to ułatwić prace nad rozwojem projektów modułowych elektrowni atomowych planowanych w Polsce i Rumunii.
W tym państwie od ponad 25 lat działa elektrownia jądrowa, to także pierwszy w Europie kraj, który zainicjował rozwój projektu SMR firmy NuScale. Memorandum pomiędzy obiema stronami obejmuje kompleksowe podejście do wszelkich działań związanych z rozwojem projektu SMR, od wyboru lokalizacji po wygaszenie elektrowni, w celu opracowania solidnych, bezpiecznych i opłacalnych projektów SMR w Rumunii i Polsce – czytamy w komunikacie.
W Rumunii na powstać SMR złożony z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MWe – łącznie 462 MWe. Poza czystą energią elektryczną, przyniesie korzyści na rynku pracy. W elektrowni atomowej znajdzie zatrudnienie 193 osób, podczas prac budowlanych będzie potrzebnych 1500 pracowników, a w sektorze produkcji 2300. Dodatkowo do atmosfery nie trafią 4 mln CO2 rocznie.
KGHM ze spółką NuScale planuje wdrożenie technologii SMR w tej dekadzie. Plany koncernu miedziowego to instalacja od czterech do 12 modułów małych reaktorów jądrowych. Złożono już wniosek do Agencji Atomistyki o ocenę technologii, rozpoczęto przygotowania studium lokalizacyjnego. Prowadzone są prace nad stworzeniem symulatora sterowni SMR (Centrum Edukacji – Centrum E2) do szkolenia operatorów i specjalistów jądrowych.
Przeczytaj także: Wielka Brytania – czy dojdzie do budowy kolejnej elektrowni atomowej?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.