• Dokumentacja opiera się na opracowaniu dla projektu realizowanego w Kanadzie
  • Energia elektryczna z małych reaktorów modułowych ma być tańsza od elektryczności z gazu
  • Elektrownia z reaktorem BWRX-300 zajmie jedynie 5 ha

Droga do komercjalizacji reaktora modułowego

Dokumentacja techniczna zawarta we wniosku do Państwowej Agencji Atomistyki opiera się o takie opracowanie przygotowane dla kanadyjskiego regulatora CNRC w ramach procesu określanego mianem VDR (ang. Vendor Design Review). VDR to przedlicencyjny przegląd technologii unormowany w kanadyjskim systemie prawnym.

Koncern podkreśla, że szeroki dostęp do potencjalnych lokalizacji, doświadczenie w realizacji dużych projektów inwestycyjnych oraz uruchamianiu nowoczesnych technologii w energetyce ułatwi komercjalizację małych reaktorów modułowych w kraju. A współpraca ze spółką Synthos Green Energy i wybór reaktorów BWRX-300 umożliwi sprawne wdrożenie tego rozwiązania.


Kanadyjskie doświadczenia

Już w 2022 r. jedna z największych firm energetycznych w Kanadzie, Ontario Power Generation, rozpocznie prace nad budową elektrowni atomowej z reaktorem BWRX-300. To wydarzenie będzie katalizatorem dla inwestycji w Polsce, jako kolejne przedsięwzięcie tego typu (ang. First of a Kind – FOAK). Kanadyjskie doświadczenia zostaną wykorzystane, jak informuje PKN Orlen, w zakresie rozwoju, przygotowania procesu inwestycyjnego, licencjonowania, budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej tego samego typu.

Według GE Hitachi około 50% wydatków związanych z budową SMR może pozostać w Polsce. To takie elementy, jak turbina i generator, części zbiornika reaktora i systemy hydrauliczne. Wytypowano już 300 krajowych firm z potencjałem do stanie się częścią łańcucha dostaw przy realizacji elektrowni atomowej z małym reaktorem modułowym.

Elastyczne i czyste jednostki wytwórcze

Obiekty taki jak BWRX-300 mogą wyprodukować energię elektryczną zaspokajając potrzeby miasta ze 150 tys. mieszkańców. Koszt produkcji 1 MWh może ma być docelowo niższy niż w przypadku elektryczności z gazu ziemnego. Elektrownia atomowa o mocy 300 MW pozwala na uniknięcie emisji CO2 od 0,3 do 2 mln ton, w zależności od porównywanego paliwa (gaz, węgiel kamienny, węgiel brunatny).

Modułowe reaktory jądrowe spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa. Jednostka rozwijana przez GE Hitachi ma systemy bezpieczeństwa pasywnego, czyli mechanizmy uruchamiające samoistne inicjowanie się procedur chłodzenia, bez potrzeby angażowania w nie obsługi ludzkiej aż przez siedem dni. Dla małych obiektów łatwiej znaleźć odpowiednią lokalizację, wystarczy 5 ha. Można je stawiać np. przy zakładach przemysłowych lub na obrzeżach miast.

Przeczytaj także: W Grudziądzu powstanie duża elektrownia gazowo-parowa