Malowanie to czynność wymagająca precyzji i wprawy, bez względu na to, jaką metodą zostanie wykonywana. Aktualnie korzystać można z różnych narzędzi, które ułatwiają zmianę koloru ścian, jak i innych powierzchni. Jednym z takich są agregaty malarskie i malowanie za pomocą pistoletu.
Fot. ZRE Katowice
W tym poradniku zajmiemy się malowaniem hydrodynamicznym. Zastanawiasz się, czym ono jest? Na czym polega? Jak malować agregatem hydrodynamicznym? Jeżeli tak, przeczytaj ten poradnik!
Czym jest malowanie hydrodynamiczne
Malowanie hydrodynamiczne, nazywane jest inaczej Airless (bezwietrzny). Malowanie polega na nanoszeniu pod wysokim ciśnieniem (około 200 bar) farby, która zostaje rozproszona przez dyszę natryskową. Niewielki otwór dyszy i ciśnienie odpowiadają za wytworzenie mgły
Ciśnienie i niewielki otwór dyszy odpowiadają za wytworzenie mgły, dzięki której możliwe jest malowanie. Proces ten powoduje odparowanie części rozpuszczalnika z farby, co przekłada się na znacznie lepszą przyczepność do malowanej powierzchni.
Malowanie hydrodynamiczne charakteryzuje to, że znajduje szerokie zastosowanie, np.:
- malowanie dużej powierzchni ścian,
- malowanie konstrukcji stalowych,
- malowanie fasad budynków
i nie tylko.
Malowanie natryskowe. Fot. ZRE Katowice
Nieco więcej na temat agregatów do malowania hydrodynamicznego
Można podzielić je ze względu na budowę, przez co wyróżnia się dwa typy:
- tłokowe,
- membranowe.
W zależności od typu pompy, jaki zostanie wybrany, różnice występują, najczęściej w:
- ilości pistoletów pracujących jednocześnie,
- wielkości maksymalnej dyszy,
- wydajności malowania,
- ciśnienia maksymalnego, jakie wytwarza agregat malarski.
Agregaty występują z zasilaniem spalinowym (dotyczy głównie większych modeli), oraz elektrycznym. Jeżeli chodzi o aplikację materiałów często używanych w budownictwie, czyli farby akrylowe, czy emulsyjne, zalecane jest stosowanie pomp membranowych.
Jeżeli chodzi o nanoszenie gęstych mas szpachlowych, farb ogniowych, antykorozyjnych, czy jakichkolwiek innych, które są ciężkie do zaciągnięcia, zaleca się stosowanie pomp tłokowych.
Podczas aplikacji gęstych cieczy, jak i mas, należy zwrócić uwagę na prawidłowy dobór filtra w agregacie i pistolecie, bądź jego usunięcie całkowite.
Podsumowanie
Malowanie hydrodynamiczne to z pewnością innowacyjna metoda pokrywania powierzchni farbą. Sama technika malowania natryskowego nie jest trudna, aczkolwiek wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu, jak i wprawy. Za pomocą omawianego malowania można w szybki sposób pokryć farbą wiele powierzchni. Estetycznie pomalowane ściany i nie tylko już nie będą stanowiły problemu!
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.