W ujęciu ekologicznym rów przydrożny powinien być tak przygotowany, aby nie odprowadzał wody pełnej zanieczyszczeń komunikacyjnych, lecz ją zatrzymywał. Urządzenia melioracji wodnych podstawowych stanowią własność Skarbu Państwa i są wykonywane oraz eksploatowane na jego koszt. Co zrobić, by były projektowane i użytkowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem i skutecznie wspierały mądre gospodarowanie wodą opadową i roztopową? Opowie o tym Florian Piechurski z Politechniki Śląskiej podczas Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej, który odbędzie się w Krakowie w dniach 7-9 listopada 2022 r.
Rowy melioracyjne i przydrożne – proste rozwiązanie uciążliwości podtopień? Fot. Adobe Stock
Możliwości wykorzystania rowów melioracyjnych i drogowych do retencji wód deszczowych
Do hamowania odpływu wody służą różne urządzenia techniczne. Wybierając między nimi, trzeba uwzględnić następujące czynniki:
- czy istnieje potrzeba regulowania poziomu wody?
- w jakich warunkach hydrologicznych (najbardziej niekorzystnych! będzie pracować piętrzenie?
- ile może kosztować zablokowanie odpływu?
- jakie materiały są dostępne?
- jak trwałe ma być piętrzenie?
- do jakiego stopnia urządzenie musi być odporne na złośliwe działania ludzkie?
Zagadnienia związane z rowami melioracyjnymi i przydrożnymi jako jednymi z najprostszych, ale i najefektywniejszych urządzeń gospodarowania wodą opadową omówi adiunkt Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej – Florian Piechurski.
Florian Piechurski - Politechnika Śląska, Fot. Quality Studio
W wielu przypadkach najlepsze jest rozwiązanie najprostsze – piętrzenie stałe, nie wymagające obsługi. Niekiedy jednak, gdy przy zastosowaniu urządzeń chcemy np. naśladować naturalną dynamikę poziomu wody, regulacja poziomu piętrzenia, czyli praca zastawką jest konieczna i trzeba wybrać odpowiednie rozwiązania techniczne – tłumaczy badacz. Jeżeli chcemy zablokować ciek, na którym występuje obfity spływ wód roztopowych, musimy zastosować rozwiązanie, które go wytrzyma. W większości przypadków dobre skutki można osiągnąć nawet niewielkim nakładem środków – dodaje.
Rowy melioracyjne zgodnie z ustawą Prawo Wodne polegają na regulacji stosunków wodnych w celu polepszenia zdolności produkcyjnych gleby, ułatwienia jej uprawy oraz na ochronie użytków rolnych przed powodzią. Urządzenia melioracji wodnych dzielą się na podstawowe i szczegółowe, co wynika z ich funkcji oraz parametrów.
Ciekawym obiektem badawczym są także rowy przydrożne ciągnące się wzdłuż dróg, po jednej lub obu stronach. Zbierają wodę z nawierzchni lub nie dopuszczają do jej zalania wodą deszczową z wyżej położonego terenu. Dlatego ich profil jest nierówny i zmienny, zależny od otoczenia drogi. Są też mocno pochylone, aby dostającą się do nich wodę szybko odprowadzić dalej i nie dopuścić do rozmoknięcia i osłabienia wytrzymałości nasypu drogowego.
O tego rodzaju urządzeniach hydrotechnicznych, ich specyfikacji, zastosowaniach i możliwościach retencyjnych, będzie można posłuchać już 8 listopada (wtorek) w Krakowie.
Kongres #GWiOP2022 – nauka i biznes szukają rozwiązań na skutki zmian klimatycznych
W dniach 7-9 listopada w Krakowie odbędzie się ogólnopolski Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Biorący w nim udział przedstawiciele świata biznesu, nauki, władz lokalnych i państwowych oraz wszyscy zainteresowani tematyką gospodarowania wodami, małej retencji, idei miasta gąbki, zielono-niebieskiej infrastruktury miejskiej, zbierania deszczówki oraz ochrony przeciwpowodziowej będą mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach, prelekcjach, pokazach i wycieczkach technicznych.
Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: będzie można w nim uczestniczyć bezpośrednio w Krakowie oraz online za pośrednictwem platformy AkademiaInzynieria.com
Więcej informacji na temat programu Kongresu GWiOP, prelegentów oraz atrakcji towarzyszących można znaleźć na oficjalnej stronie Kongresu.
Przeczytaj także: Zarządzanie ryzykiem powodziowym – infrastruktura, modelowanie i cyfryzacj
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.