• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zarządzanie ryzykiem powodziowym – infrastruktura, modelowanie i cyfryzacja

Opublikowano: 10-10-2022 Źródło: inzynieria.com

Eksperci Państwowego Gospodarstwa Wodnego (PGW) Wody Polskie zabiorą głos podczas Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej, który odbędzie się w dniach 7 – 9 listopada br. w Krakowie. Głównym tematem ich wystąpień będzie realizacja działań z obszaru ochrony przeciwpowodziowej na przykładzie wdrożeń Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Krakowie.


Gospodarowanie wodami i ochrona przeciwpowodziowa na obszarze Górnej Wisły Fot. Adobe Stock Gospodarowanie wodami i ochrona przeciwpowodziowa na obszarze Górnej Wisły Fot. Adobe Stock

Powodzie w obszarze Górnej Wisły – czy jesteśmy na nie przygotowani?

Małgorzata Sikora od 2018 r. w strukturach PGW Wody Polskie pełni funkcję Dyrektora Regionalnego. Jest absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ukończyła Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska na kierunku inżynieria środowiska w specjalności hydrogeologia, geologia inżynierska i ochrona wód. Już 8 listopada – drugiego dnia Kongresu GWiOP opowie o Planie Zarządzania Ryzykiem Powodziowym w odniesieniu do ochrony przed powodzią w regionie wodnym Górnej Wisły.

Podczas swojego wystąpienia ekspertka zaprezentuje zarysy Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (PZRP), który jest kluczowym dokumentem obejmującym wszystkie elementy zarządzania ryzykiem powodziowym, ze szczególnym uwzględnieniem działań służących zapobieganiu powodzi i ochronie przed nią. Prelegentka występująca w ramach sesji technicznej Kongresu omówi działania związane z ochroną przed powodzią, jakie realizują Wody Polskie uwzględniając PZRP oraz zapisy ustawy Prawo Wodne. 

Małgorzata Sikora, Dyrektor Regionalna PGW Wody Polskie Fot. Quality Studio Małgorzata Sikora, Dyrektor Regionalna PGW Wody Polskie Fot. Quality Studio

RZGW w Krakowie, który administruje ponad 47 000 km rzek i potoków oraz prawie 1500 km wałów przeciwpowodziowych prowadzi szereg inwestycji, które w sposób kompleksowy zabezpieczają mieszkańców przed powodzią – zapewnia Dyrektor Regionalna. – W 2022 r., w zakresie działań przeciwpowodziowych, realizujemy 39 zadań inwestycyjnych na łączną kwotę ponad 265 mln zł. Natomiast w planach jest realizacja ok. 1400 zadań, dla których poszukujemy finansowania, na łączną kwotę ponad 71 miliardów zł – podkreśla.

Przyszłość należy do zaawansowanych technologii cyfrowych – także w obszarze przeciwpowodziowym

Obecnie na obiektach hydrotechnicznych standardem staje się stosowanie rozwiązań cyfrowych, pozwalających na monitoring stanu wody i sytuacji w czasie rzeczywistym. Dzięki temu usprawniona jest łączność między obiektami hydrotechnicznymi, centrami operacyjnymi i odpowiednimi służbami, w efekcie wzmacniając zdolność administracji publicznej w skutecznym ograniczaniu skutków powodzi.   

Zagadnienia z tego zakresu przedstawi drugi prelegent z ramienia PGW Wody Polskie - Radosław Radoń, z-ca Dyrektora ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą RZGW w Krakowie. W swojej pracy przez lata zajmował się modelowaniem hydrodynamicznym i wyznaczaniem stref zalewowych. Jest doktorantem na Uniwersytecie Rolniczym, a tytuł przygotowywanej przez niego dysertacji doktorskiej brzmi: „Wpływ wybranych czynników antropopresji na zagrożenie powodziowe”.

Ekspert odniesie się do modelowania komputerowego zjawisk hydrologicznych oraz hydraulicznych i przedstawi w jaki sposób, od wielu lat służy ono organom właściwym w sprawach gospodarowania wodami, do wyznaczania potencjalnego zasięgu obszarów, które mogą zostać zalane w wyniku powodzi. Zaprezentuje, jak cyfrowe modele hydrauliczne stanowią metodyczną bazę do wyznaczenia obszarów zalewowych np. w ramach map zagrożenia i ryzyka powodziowego, ale stanowią również ważny instrument na dalszym etapie prac planistyczno-projektowych tj. szczegółowego projektowania, zarządzania urządzeń wodnych, a także utrzymania całych systemów rzecznych np. jako środek wspierający prognozowanie i reagowanie na zjawiska powodziowe.

Prelekcji Radosława Radonia będzie można wysłuchać w ramach sesji technicznej Ochrona przeciwpowodziowa, która odbędzie się drugiego dnia Kongresu – we wtorek 8 listopada.

Kongres #GWiOP2022 – nauka i biznes szukają rozwiązań na skutki zmian klimatycznych

Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej

W dniach 7-9 listopada w Krakowie odbędzie się ogólnopolski Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Biorący w nim udział przedstawiciele świata biznesu, nauki, władz lokalnych i państwowych oraz wszyscy zainteresowani tematyką gospodarowania wodami, małej retencji, idei miasta gąbki, zielono-niebieskiej infrastruktury miejskiej, zbierania deszczówki oraz ochrony przeciwpowodziowej będą mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach, prelekcjach, pokazach i wycieczkach technicznych.

Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: będzie można w nim uczestniczyć bezpośrednio w Krakowie oraz online za pośrednictwem platformy AkademiaInzynieria.com 

Więcej informacji na temat programu Kongresu GWiOP, prelegentów oraz atrakcji towarzyszących można znaleźć na oficjalnej stronie Kongresu.

Przeczytaj także: Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej - jak radzić sobie ze zmianami klimatu?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!