• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

AGH – zbiorniki retencyjne chronią przed zalewaniem

Opublikowano: 14-10-2022 Źródło: AGH

Na obszarze kampusu krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) zainstalowano 30 zbiorników retencyjnych. Zapewniają ochronę uczelnianych budynków przed wdzierającą się do nich wodą podczas gwałtownych ulew. Gromadzona deszczówka służy też do podlewania roślin.


Na kampusie AGH zainstalowano zbiorniki retencyjne. Fot. mat. pras. AGH Na kampusie AGH zainstalowano zbiorniki retencyjne. Fot. mat. pras. AGH

30 zbiorników retencyjnych wkomponowano w otoczenie budynków i zieleńców. 20 z nich jest w stanie zgromadzić po 5 tys. litrów wody, a pozostałe 10 zbiorników po 2,5 tys. litrów. Ich łączna pojemność wynosi około 125 tys. litrów.

Na ochronę przed ulewnym deszczami zdecydowano się z powodu zdarzających się w ubiegłych latach zalewania piwnic budynków AGH. Jak zaznacza uczelnia, powodem podtopień jest brak w Krakowie rozdzielonych sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej. W efekcie, gdy podczas nawałnic na teren kampusu spada deszcz w ilościach miesięcznych lub kilkumiesięcznych norm opadów, kanalizacja nie jest w stanie ich przyjąć. Wypływa ona w najniżej położonych miejscach, w tym właśnie w piwnicach. Do tej pory doszło do trzech takich zdarzeń w 2014 i 2021 r.

Rozmieszczone na terenie uczelni zbiorniki retencyjne mają chronić budynki, sprzęt i pomieszczenia przed zalewaniem. Retencjonowanie deszczówki w 30 zbiornikach spowalnia tempo spływu opadów do kanalizacji. Dzięki temu nie dochodzi do nadmiernego i gwałtownego jej wypełnienia.

Uczelnia informuje, że z szacunkowych danych wynika, że w zeszłym roku z centralnej części kampusu do odprowadzenia było w momencie najbardziej intensywnych opadów ponad 500 m3 wody w ciągu godziny. Kanalizacja nie ma możliwości przyjęcia takich ilości. A zbiorniki retencyjne już uchroniły budynki AGH przed intensywnymi opadami w 2022 r.

Obiekty małej retencji przynoszą także oszczędności: zgromadzoną wodą podlewa się tereny zielone kampusu.

Kongres #GWiOP2022 – nauka i biznes szukają rozwiązań na skutki zmian klimatycznych

Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej

W dniach 7-9 listopada w Krakowie odbędzie się ogólnopolski Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Biorący w nim udział przedstawiciele świata biznesu, nauki, władz lokalnych i państwowych oraz wszyscy zainteresowani tematyką gospodarowania wodami, małej retencji, idei miasta gąbki, zielono-niebieskiej infrastruktury miejskiej, zbierania deszczówki oraz ochrony przeciwpowodziowej będą mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach, prelekcjach, pokazach i wycieczkach technicznych.

Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: będzie można w nim uczestniczyć bezpośrednio w Krakowie oraz online za pośrednictwem platformy AkademiaInzynieria.com 

Więcej informacji na temat programu Kongresu GWiOP, prelegentów oraz atrakcji towarzyszących można znaleźć na oficjalnej stronie Kongresu.

Przeczytaj także: Łódź – koncepcja wydobycia podziemnej rzeki na powierzchnię

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia