Zmiana klimatu i degradacja środowiska stanowią poważne zagrożenia, które wymagają pilnych działań, co ostatnio potwierdzono w szóstym sprawozdaniu oceniającym Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Cierpienie ludzkie i straty ekonomiczne wynikające z coraz częstszych ekstremalnych zdarzeń klimatycznych, takich jak powodzie, fale upałów, susze i pożary lasów, stają się coraz powszechniejsze. W Unii straty te wynoszą już średnio ponad 12 mld euro rocznie – czytamy w uwzględniającym wnioski raportu zaleceniu Rady Europejskiej z czerwca 2022 r. w sprawie zapewnienia sprawiedliwej transformacji w kierunku neutralności klimatycznej. Zagadnienia związane z reakcją na zmiany klimatyczne wymagają natychmiastowych działań, w ramach których gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi oraz wszelkie aspekty ochrony przeciwpowodziowej powinny odgrywać wiodącą rolę.

Specjalistka ONZ opowie o sytuacji gospodarowania wodami na świecie

7 listopada (poniedziałek) uczestnicy Kongresu GWiOP będą mieli okazję wysłuchać wystąpienia Tabei Lissner – współautorki sprawozdania IPCC i współkierowniczki zespołu naukowego w międzynarodowej organizacji pozarządowej Climate Analytics. O naukowych kompetencjach badaczki świadczy fakt, że otrzymała prestiżową nagrodę „Outstanding Young Scientist” przyznawaną przez European Geosciences Union.


Ekspertka przedstawi referat dotyczący wpływów, zagrożeń i adaptacji związanych z wodą i podzieli się ze słuchaczami kluczowymi ustaleniami rozdziału dotyczącego wody w sprawozdaniu oceniającym IPCC.

Raport ten podsumowuje na poziomie globalnym zaobserwowane i przewidywane skutki zmian klimatycznych związane z gospodarką wodną oraz wynikające z nich zagrożenia – zapowiada swoje wystąpienie Tabea Lisssner. Ustalenia zawarte w sprawozdaniu dotyczące zaobserwowanych i przewidywanych procesów adaptacji do zmian klimatu powinny być punktem wyjścia przy projektowaniu oraz tworzeniu nowych planów gospodarowania wodami.

Kongres #GWiOP2022 – nauka i biznes szukają rozwiązań na skutki zmian klimatycznych

W dniach 7-9 listopada w Krakowie odbędzie się ogólnopolski Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Biorący w nim udział przedstawiciele świata biznesu, nauki, władz lokalnych i państwowych oraz wszyscy zainteresowani tematyką gospodarowania wodami, małej retencji, idei miasta gąbki, zielono-niebieskiej infrastruktury miejskiej, zbierania deszczówki oraz ochrony przeciwpowodziowej będą mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach, prelekcjach, pokazach i wycieczkach technicznych.

Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: będzie można w nim uczestniczyć bezpośrednio w Krakowie oraz online za pośrednictwem platformy AkademiaInzynieria.com 

Więcej informacji na temat programu Kongresu GWiOP, prelegentów oraz atrakcji towarzyszących można znaleźć na oficjalnej stronie Kongresu.

Przeczytaj także
: Inwestorzy w Kongresie #GWiOP mogą uczestniczyć BEZPŁATNIE – liczba miejsc ograniczona