• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Sztuka gospodarowania wodami – zmiany są konieczne

Opublikowano: 24-10-2022 Źródło: inzynieria.com

Współczesne realia eksploatacji systemów kanalizacji ogólnospławnych nie mieszczą się w wytycznych i regulacjach prawnych przygotowanych lata temu w zupełnie innej rzeczywistości meteorologicznej. Zmiany klimatyczne, skażenie Odry , intensywne opady i powodzie opadowe powinny zwrócić uwagę samorządom na potrzebę kompleksowego rozwiązania problemów systemów opadowych. O tym i innych zagadnieniach z obszaru gospodarowania wodami będą rozmawiać eksperci podczas Kongresu GWiOP – już w dniach 7-9 listopada w Krakowie.


Powodzie błyskawiczne w miastach spowodowane są deszczami nawalnymi będącymi skutkiem zmian klimatu. Fot. Adobe Stock Powodzie błyskawiczne w miastach spowodowane są deszczami nawalnymi będącymi skutkiem zmian klimatu. Fot. Adobe Stock

Oprócz ciekawych warsztatów praktycznych dotyczących instrumentów prawnych zagospodarowania deszczówki, dwóch wycieczek prezentujących miejską retencję na przykładzie zielono-niebieskiej infrastruktury Krakowa oraz zbiornik wodny i zaporę w Świnnej Porębie, uczestnicy kongresu będą mieli okazję wysłuchać panelu dotyczącego sposobów finansowania inwestycji z obszaru gospodarowania wodami. Niezmiernie interesująco zapowiada się także wystąpienie Tabei Lisner – ekspertki z ramienia ONZ, autorki rozdziału poświęconego wodom szóstego Raportu Oceniającego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu oraz planowany pierwszego dnia (poniedziałek, 7 listopada) panel dyskusyjny na temat zarządzania kryzysowego w gospodarce wodnej.


Jednym z głównych bloków tematycznych wydarzenia będzie gospodarowanie wodami – sesja techniczna poświęcona temu zagadnieniu odbędzie się drugiego dnia kongresu – we wtorek 8 listopada. Warto w niej uczestniczyć, gdyż swoimi doświadczeniami i wiedzą podziela się uznani eksperci, badacze oraz przedstawiciele wykonawców i producentów.

Przelewy burzowe – prawo nie nadąża za rzeczywistością

Jednym z interesujących wykładów w ramach wspomnianej wyżej sesji technicznej zaplanowanej na wtorek 8 listopada, będzie wystąpienie prof. dr hab. inż. Pawła Licznara - nauczyciela akademickiego na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej, kierownika naukowego projektu opracowania i wdrożenia Polskiego Atlasu Natężeń Deszczów (PANDa) oraz współtwórcy portalu retencja.pl. 

prof. Paweł Licznar Fot. Quality Studio
prof. Paweł Licznar Fot. Quality Studio


W swoim referacie przedstawi przesłanki wskazujące na fakt, że dotychczasowe uregulowania prawne dotyczące krotności przelewów burzowych, obowiązujące w Polsce, nie odpowiadają współczesnym realiom eksploatacji systemów kanalizacji ogólnospławnych. Skonfrontuje dopuszczalne częstości przelewów burzowych z wynikami badań dotyczących częstości występowania deszczy nawalnych na obszarze całego kraju, przeprowadzonych w ramach realizacji dofinansowanego przez NCBiR projektu POIR.01.01.01-00-0119/21: WaterFolder Connect – zintegrowana platforma projektowania i modelowania systemów odwodnienia.

Ponadto, w referacie przedstawione zostaną wybrane rozwiązania techniczno-organizacyjne pozwalające w innych krajach obniżać lub likwidować szkodliwe oddziaływanie przelewów na odbiorniki wodne. Na tej podstawie profesor podzieli się ze słuchaczami sformułowanymi przez siebie postulatami dotyczącymi zmian przepisów o funkcjonowaniu przelewów burzowych na kanalizacji ogólnospławnej.

Specyfika systemów opadowych i płynące z niej zagrożenia

Paląca kwestia konieczności przystosowania się do nowych realiów związanych ze zmianami klimatu będzie kontynuowana także przez Andrzeja Osińskiego z Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych i jednocześnie eksperta Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, w której przewodniczy zespołowi ds. wód opadowych i roztopowych

Wieloletni dyrektor eksploatacji w Saur Neptun Gdańsk przedstawi swoje spojrzenie na potrzebę kompleksowego rozwiązywania problemów systemów opadowych. Znajomość tych systemów, ich rozsądne zarządzanie, finansowanie i monitorowanie mają coraz większy wpływ na środowisko oraz komfort życia mieszkańców – zwraca uwagę ekspert. Potrzebne jest wykraczające poza horyzont kadencji spojrzenie na aktualny model lokalnego zarządzania, ocena zagrożeń i stworzenie lokalnego standardu, który ma zapewnione finansowanie. Bez profesjonalnych działań związanych z utrzymaniem i ciągłą, a nie punktową eksploatacją, elementy systemów opadowych podlegają degradacji, co szczególnie dotyka niewidoczne systemy sieciowe – dodaje.

Andrzej Osiński trzyma nagrodę Tytan podczas III Konferencji Gospodarowania Wodami Opadowymi i Roztopowymi fot. Quality Studio
Andrzej Osiński trzyma nagrodę Tytan podczas III Konferencji Gospodarowania Wodami Opadowymi i Roztopowymi fot. Quality Studio


Prezentacja, w której będzie można uczestniczyć bezpłatnie 8 listopada w Premier Hotel Kraków oraz online na portalu AkademiaInzynieria.com, pokaże, w jaki sposób brak działań stwarza problemy dla właścicieli infrastruktury, a brak ich zrozumienia staje się kosztowny społecznie i ekonomicznie.

Infrastruktura do zagospodarowania wód opadowych i roztopowych potrzeba inspekcji i doskonałej jakości

Aby sprostać wysokim wymaganiom, którymi z powodu zachodzących zmian klimatu obarczone zostały przedsiębiorstwa gospodarki wodnej (szczególnie w miastach), konieczne jest kompleksowe podejście do zapewnienia jak najbardziej wydajnej i skutecznej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. 

O tym jak duży wpływ na jej poprawne funkcjonowanie mają wody opadowe i roztopowe opowie Wojciech Stanek, wiceprezes zarządu z MPWiK S. A. na przykładzie oczyszczalni ścieków we Wrocławiu.
 
Pozostając w tym samym obszarze tematycznym – w ramach jednej sesji technicznej, we wtorek 8 listopada skuteczne sposoby wykorzystania prefabrykatów betonowych do zagospodarowania wód opadowych i roztopowych przedstawi Paweł Niewiadomski z HABA-BETON - firmy, która dostarczała betonowe rury do budowy kolektora Wiślanego w Warszawie.

Budowa kolektora Wiślanego w Warszawie Fot. Haba-Beton
Budowa kolektora Wiślanego w Warszawie Fot. Haba-Beton


Prelekcją zamykającą zagadnienia związane z infrastrukturą wod-kan w kontekście zagospodarowania wód opadowych i roztopowych będzie wystąpienie Aleksandra Brodowskiego z firmy Fortec, który przedstawi innowacyjne metody inspekcji studni głębinowych oraz przestrzeni zamkniętych Systemami Fortec Triton i Fortec Multispector. 

Susza – ważny aspekt z gospodarowaniu wodami

Do gospodarowania wodami, zalicza się także gospodarowanie niedoborami wód – o tym ważnym i coraz bardziej nasilającym się problemie opowie Anna Olejnik, zastępca Dyrektora Pionu Wody MPWiK w m. st. Warszawie S.A. 


Dynamicznie zachodzące zmiany klimatyczne prowadzą do boleśnie przez nas odczuwanych współistniejących zjawisk ekstremalnych: powodzi i suszy – zauważa specjalistka. W Polsce zjawisko suszy jest obserwowane już od kilku lat. Mamy potwierdzone okresy suszy atmosferycznej, rolniczej jak i hydrologicznej. To pokazuje, że jest to problem, z którym należy się nie tylko liczyć, ale i intensywnie pracować nad rozwiązaniami łagodzącymi skutki różnych rodzajów suszy

Susza - ważne wyzwanie w obszarze gospodarowania wodami Fot. Adobe Stock Susza - ważne wyzwanie w obszarze gospodarowania wodami Fot. Adobe Stock

MPWiK w m.st. Warszawie jako użytkownik rzeki Wisły praktycznie co roku mierzy się zjawiskiem suszy hydrologicznej - przyznaje zastępca dyrektora Pionu Wody i dodaje - trzeba zwrócić uwagę, że nie jesteśmy jedynym użytkownikiem rzeki na odcinku warszawskim.

Wystąpienia Anny Olejnik będzie można wysłuchać w ramach sesji technicznej „Gospodarowanie wodami”, która odbędzie się 8 listopada w Krakowie w ramach trzydniowego Kongresu GWiOP 2022.

Kongres #GWiOP2022 – nauka i biznes szukają rozwiązań na skutki zmian klimatycznych

W dniach 7-9 listopada w Krakowie odbędzie się ogólnopolski Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Biorący w nim udział przedstawiciele świata biznesu, nauki, władz lokalnych i państwowych oraz wszyscy zainteresowani tematyką gospodarowania wodami, małej retencji, idei miasta gąbki, zielono-niebieskiej infrastruktury miejskiej, zbierania deszczówki oraz ochrony przeciwpowodziowej będą mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach, prelekcjach, pokazach i wycieczkach technicznych.

Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: będzie można w nim uczestniczyć bezpośrednio w Krakowie oraz online za pośrednictwem platformy AkademiaInzynieria.com 

Więcej informacji na temat programu Kongresu GWiOP, prelegentów oraz atrakcji towarzyszących można znaleźć na oficjalnej stronie Kongresu.

Przeczytaj także
: Inwestorzy w Kongresie #GWiOP mogą uczestniczyć BEZPŁATNIE – liczba miejsc ograniczona

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia