• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wodociągi Kieleckie zmodernizowały ujęcie wody

Opublikowano: 03-11-2022 Źródło: Wodociągi Kieleckie

Wodociągi Kieleckie w ciągu trzech dni zmodernizowały ujęcie wody w Zagnańsku. W tym czasie wyłączono pompy tłoczące wodę do północnych dzielnic Kielc. Mieszkańcy korzystali ze zgromadzonych na czas inwestycji zapasów wody w zbiornikach na osiedlu Na Stoku.


Wodociągi Kieleckie zmodernizowały ujęcie wody. Fot. Wodociągi Kieleckie Wodociągi Kieleckie zmodernizowały ujęcie wody. Fot. Wodociągi Kieleckie
  • Zmodernizowane ujęcie znajduje się 12 km od Kielc
  • Dostarcza 23% wody do miasta
  • Zdolności produkcyjne dziewięciu studni wynoszą 21 600 m3/dobę

Szybka wymiana rur w głównych magistralach

Ujęcie zasila część gminy Zagnańsk oraz północne dzielnice Kielc. Prace przeprowadzone w trzy dni polegały na wymianie głównych magistrali wodociągowych, zainstalowano nowoczesne rury ze stali nierdzewnej. W tym czasie wyłączono pompy tłoczące wodę, mieszkańcy korzystali ze zgromadzonych w zbiorniku wody zapasów. Roboty wykonała spółka Bolder Serwis z Grójca.


Źródła dostaw wody do Kielc

Kielce wodę otrzymują z trzech ujęć głębinowych: Dolina Białogońska (dzielnica), Zagnańsk 12 km od miasta i Dyminy, a także ze studni awaryjno-wspomagających na terenie Kielc. Łączna wydajność wynosi 77 560 m3/dobę. Zapotrzebowanie na wodę w aglomeracji jest na poziomie 45 000 m3/dobę.

64% wody pochodzi z ujęcia Białogon, 23% – Zagnańsk, 11% – Dyminy, a 2% ze studni w mieście. Pierwszy z tych obiektów składa się z 15 studni głębinowych (80–100 m głębokości) o wydajności łącznej prawie 25 000 m3/dobę. Drugie to 10 studni (87–150 m), przy czym w użytku jest dziewięć. Mogą produkować 21 600 m3/dobę. W trzecim znajdują się cztery studnie (około 100-metrowe) o sumarycznej zdolności eksploatacyjnej 11 000 m3/dobę.

Źródło: Wodociągi Kieleckie Źródło: Wodociągi Kieleckie

Działa też siedem studni awaryjno-wspomagających o głębokości 40–110 m dostarczających wodę do sieci wodociągowej w sposób ciągły.

Woda wysokiej jakości

W zależności od lokalizacji woda pochodzi z wapieni i dolomitów dewonu środkowego i górnego, triasu dolnego, permu i dewonu oraz wapieni dewońskich. Jej wysoka jakość powoduje, że nie musi być ona uzdatniana i dezynfekowana. Wyjątkiem jest ujęcie Zagnańsk, w którym ze względu na dużą odległość od miasta (12 km) przed przesłaniem jest dezynfekowana podchlorynem sodu pozyskiwanym z tabletkowanej soli kuchennej w dawce spożywczej 0,2 mg/dm3.

Przeczytaj także: Blue Bridge: niebiesko-zielona infrastruktura obniży pobór wody

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.